LAJMI I FUNDIT:

Fakti se ushtaret zvicerane do të kenë “të brendshme të tjera” bëhet lajm në mediat botërore

Fakti se ushtaret zvicerane do të kenë “të brendshme të tjera” bëhet lajm në mediat botërore
Reklama

Lajmi se Zvicra do të lejojë ushtaret femra të provojnë versionet e reja të veshjeve të brendshme të grave ka provokuar “një stuhi mediatike”.

“Ushtaret femra të Zvicrës më në fund mund të pushojnë së veshuri të brendshmet për burra”, citohet të jetë shkruar në një titull në CNN këtë javë, ndërsa BBC raportoi se “Zvicra do të lejojë anëtaret femra të ushtrisë të veshin të brendshme femrash për herë të parë në një përpjekje për të rritur rekrutimin”.


Ndërkohë zëdhënësi i ushtrisë zvicerane, Kaj-Gunnar Sievert, shprehu habinë për gjithë vëmendjen që ka marrë veshja e brendshme dhe përshkroi disa nga raportimet si mashtruese, përcjell Telegrafi.

“Nuk është një shaka e 1 Prillit”, ka thënë Sievert në një intervistë për DPA. “Kjo është një gjë shumë serioze”.

Sievert tha se në kundërshtim me atë që ishte shkruar, ushtria zvicerane në të vërtetë kishte ofruar të brendshme femrash pesë apo gjashtë vjet më parë, por më pas i nxori ato pasi u gjet që të ishin “nënoptimale”.

Sidoqoftë, grupe të reja të veshjeve të tilla të destinuara për përdorim së bashku me uniformat ushtarake do të provohen këtë muaj, tha Sievert.

Sipas Sievert, ato janë pjesë e një “sistemi moduli veshjesh” në të cilin gjithçka, nga të brendshmet te kostumi luftarak dhe sistemi i bartjes për çantën e shpinës janë të gjitha së bashku.

Gjithsesi, Sievert nuk e di se sa saktësisht ndryshojnë veshjet e reja nga ato të mëparshmet – pasi ende nuk ka parë një të tillë.

Ndryshe, gratë përbëjnë rreth 1,500 nga 140,000 ushtarët në ushtrinë zvicerane. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Skena tronditëse në Valencia: Një vajzë shëtit një të ri me zinxhir dhe ai sillet si një qen i llastuar

Skena tronditëse në Valencia: Një vajzë shëtit një të ri me zinxhir dhe ai sillet si një qen i llastuar

Fun
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Profesori filmohet duke bërë seks me studenten (Video, +18)

Profesori filmohet duke bërë seks me studenten (Video, +18)

Fun
Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Interesante
Kjo grua ka 26 pemë Krishtlindjesh në shtëpinë e saj: I duhen tre muaj për t'i dekoruar sipas shijes së saj

Kjo grua ka 26 pemë Krishtlindjesh në shtëpinë e saj: I duhen tre muaj për t'i dekoruar sipas shijes së saj

Fun
Vietnamezi i cili u ankua për dhimbje koke me muaj të tërë zbuloi se kishte shkopinj në kafkën e tij

Vietnamezi i cili u ankua për dhimbje koke me muaj të tërë zbuloi se kishte shkopinj në kafkën e tij

Interesante
Kalo në kategori