LAJMI I FUNDIT:

EULEX-it i zgjatet mandati deri në vitin 2025

EULEX-it i zgjatet mandati deri në vitin 2025

Misionit të Bashkimit Evropian do t’i zgjatet mandati edhe me ‘letra’ nga ana e institucioneve të Kosovës deri në qershor të vitit 2025.

Reklama

Në fakt është presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani që duhet ta formalizojë këtë.

Në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian është publikuar sot vendimi e Këshillit të Bashkimit Evropian (CFSP) 2023/1095 e datës 5 qershor 2023 për ndryshimin e Veprimit të Përbashkët 2008/124/CFSP për Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë për zgjatje të mandatit, fushë veprimtarinë dhe ndarjen e buxhetit.

“…Më 3 qershor 2021, Këshilli miratoi Vendimin (CFSP) 2021/904  ), duke ndryshuar Veprimin e Përbashkët 2008/124/CFSP dhe zgjatjen e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX KOSOVO) deri më 14 qershor 2023. (3) Në kontekstin e rishikimit strategjik të EULEX KOSOVË, Komiteti Politik dhe i Sigurisë (KPS) u pajtua që EULEX KOSOVË duhet të zgjatet deri më 14 qershor 2025. KPS-ja gjithashtu u pajtua që, përveç vazhdimit të të zbatojë detyrat e tij, EULEX KOSOVË duhet të ndihmojë autoritetet e zbatimit të ligjit të Kosovës në zhvillimin e tyre kapacitetet për të shkëmbyer informacion me homologët rajonalë dhe ndërkombëtarë në fushën e asistencës ligjore dhe bashkëpunimi në çështjet penale”, shkruan në dokument transmeton Telergafi.

EULEX-it i përfundon mandati më 14 qershor, çfarë do të ndodh tutje?
Lexo po ashtu EULEX-it i përfundon mandati më 14 qershor, çfarë do të ndodh tutje?

“Shuma e referencës financiare e destinuar për të mbuluar shpenzimet e EULEX KOSOVË nga data 15 qershor 2023 deri më 14 qershor 2025 do të jetë 165 310 000 euro. Nga kjo shumë, shuma e destinuar për të mbuluar shpenzimet e EULEX KOSOVË për zbatimin e mandatit të tij në Kosova do të jetë 58 500 000 euro dhe shuma e destinuar për të mbuluar mbështetjen për procedurat gjyqësore të zhvendosura brenda një shteti anëtar do të jetë 106 810 000 euro”, thuhet në dokument.

Këtë tashmë vetëm duhet ta formalizojnë Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe Shefi i Politikës së Jashtme, Josep Borrel. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Lajme
Pamje kur Policia nxjerrë autoblindën nga fshati Banjskë të Zveçanit, dyshohet se ishte e mbushur me armatim

Pamje kur Policia nxjerrë autoblindën nga fshati Banjskë të Zveçanit, dyshohet se ishte e mbushur me armatim

Lajme
Policia e Kosovës u shpërndan pako ushqimore familjeve serbe në Banjskë të Zveçanit

Policia e Kosovës u shpërndan pako ushqimore familjeve serbe në Banjskë të Zveçanit

Lajme
'Dikush i ka tradhtuar sulmuesit, ka shumë pikëpyetje' – banori serb në veri të Kosovës tregon për ngjarjet në Banjskë

'Dikush i ka tradhtuar sulmuesit, ka shumë pikëpyetje' – banori serb në veri të Kosovës tregon për ngjarjet në Banjskë

Lajme
Si financohen, armatosen dhe si kanë transportuar armë? Deputetja britanike analizon situatën pas sulmit terrorist në veri

Si financohen, armatosen dhe si kanë transportuar armë? Deputetja britanike analizon situatën pas sulmit terrorist në veri

Lajme
Dy të dyshuarit e sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit dërgohen në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Dy të dyshuarit e sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit dërgohen në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Lajme
Kalo në kategori