Një grua misterioze është parë duke ndjekur Kim Jong-un mes spekulimeve në rritje se një tjetër anëtar i familjes së tij është shfaqur në publik.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gruaja, e cila është identifikuar paraprakisht si Kim Sol-song, motra e diktatorit, është parë duke vëzhguar diktatorin në disa angazhime të fundit.

Ajo duket se është në të 30-at ose 40-at e saj, mban syze dhe mban një çantë të madhe.

Ajo gjithashtu është parë duke dalë nga Mercedesi i Kim Jong-un dhe është parë duke i dhënë atij fjalimin e tij në një tubim të madh politik në shkurt.

Michael Madden, një ekspert kryesor i elitës së Koresë së Veriut, sugjeroi se ajo mund të ishte pjesë e rrethit të brendshëm të liderit, shkruan Daily Mail, përcjell Telegrafi.

Keni dëgjuar për telefonat inteligjentë të Koresë së Veriut? Ata janë 'më të rrallët në botë', edhe pse nuk janë as iPhone e as Samsung! Keni dëgjuar për telefonat inteligjentë të Koresë së Veriut? Ata janë 'më të rrallët në botë', edhe pse nuk janë as iPhone e as Samsung!

“Ne nuk e dimë se çfarë pune apo funksioni ushtron ky individ”, ka thënë ai.

“Por për shkak se ajo u pa duke dalë nga makina personale e Kim Jong-un në një ngjarje, është një supozim i arsyeshëm dhe i sigurt që ajo punon drejtpërdrejt për të në zyrën e tij ekzekutive”.

“Kim Jong-un ka katër ose pesë individë – burra dhe gra – që punojnë si asistentë administrativë dhe personalë për të”.

Dhe “kjo grua mund të jetë sekretarja e tij private”.

Pse Kim Jong-un merr tualetin e tij kudo që shkon? Pse Kim Jong-un merr tualetin e tij kudo që shkon?

Sidoqoftë, nëse gruaja në fjalë është Kim Sol-song, 47 vjeçe, ajo sjell një përvojë të madhe.

Ajo i shërbeu babait të saj, ish-udhëheqësit Kim Jong-il, si drejtoreshë e ngjarjeve përpara vdekjes së tij në vitin 2011.

Madden – i cili drejton uebsajtin e Koresë së Veriut Leadership Watch – e quajti atë një pozicion ‘kritik’.

Ai tha: “Kjo përfshin koordinimin e takimeve të liderit, çështjet e sigurisë, kërkesat e protokollit dhe mbulimit të shtypit, etj”.

“Në një kulturë politike si ajo e Koresë së Veriut, është një punë mjaft kritike pasi ky individ kontrollon se çfarë qytetarësh elitarë të Koresë së Veriut kanë qasje te lideri – të paktën për ngjarje publike”.

Kim Sol-song thuhet gjithashtu se i ka shërbyer Kim Il-sung – gjyshit të saj dhe sundimtarit themelues të vendit – si përkthyese e gjuhëve të huaja.

Role të mëtejshme brenda departamenteve të propagandës dhe mbrojtjes së regjimit i janë atribuuar asaj nga disa burime, gjithashtu.

Madden shtoi: “Kur Kim Jong-un mori drejtimin dhjetë vjet më parë, ajo ishte një mbështetëse kryesore politike e elitës dhe i dha pasardhësit dhe tranzicionin e tij me mbështetje efektive”.

Ndryshe, motra tjetër e liderit, Kim Yo-jong, tashmë ka një rol brenda regjimit të Koresë së Veriut.

'Dezertori' i Koresë së Veriut kapet pas 40 ditësh kërkimesh, pasi u arratis nga burgu në Kinë 'Dezertori' i Koresë së Veriut kapet pas 40 ditësh kërkimesh, pasi u arratis nga burgu në Kinë

Kim Sol-song, megjithatë, deri më tani ka shmangur vëmendjen – megjithëse Madden tha se kjo nuk e zvogëloi domosdoshmërisht ndikimin e saj.

Ai tha: “Kim Sol-song nuk ka qenë kurrë një figurë publike në mediat dhe kulturën politike të Koresë së Veriut”.

“Për dallim nga kulturat e tjera politike në botë, një elitë koreano-veriore nuk ka nevojë domosdoshmërisht për një profil publik për të vendosur fuqinë ose ndikimin e tij/saj”.

“Por sigurisht që do të ishte mjaft magjepsëse nëse ajo do të kalonte në një rol publik dhe të mendonte për dinamikën e brendshme që qëndron pas këtij lloji të lëvizjes”.

Faqja e internetit NK News me bazë në Korenë e Jugut, e cila monitoron ngjarjet në Korenë e Veriut, sugjeroi se Kim Sol-song mund të jetë “gruaja misterioze” në një artikull të ri.

Por zoti Madden kërkoi kujdes derisa të konfirmohej identiteti i vërtetë i gruas. /Telegrafi/