Turqia nuk ka kapacitet për të pranuar një valë të re të mundshme emigrantësh nga Afganistani, deklaroi sot presidenti i atij vendi, Recep Tayyip Erdogan.

Ai tha në një bisedë telefonike me kolegun e tij gjerman Frank-Walter Steinmeier se Gjermania dhe vendet e tjera të Bashkimit Evropian duhet të ndihmojnë fqinjët e Afganistanit sepse “ata mbajnë barrën e migrimit afgan”.

Turqia aktualisht është vendi me emigrantët më të pranuar, përfshirë 3.7 milionë sirianë. Autoritetet në vend janë të shqetësuar për një fluks të mundshëm të ri emigrantësh që ikin nga Afganistani nga talebanët.

Në Turqi, intoleranca e popullsisë ndaj emigrantëve po rritet sepse vendi është në një situatë të vështirë ekonomike, e cila është përkeqësuar gjatë epidemisë së coronavirusit, përfshirë një shkallë të lartë të papunësisë.

“Presidenti Erdogan nënvizoi se Turqia nuk ka kapacitet të mbajë barrën e migrimit të ri”, thuhej në një deklaratë nga kabineti i tij.

Erdogan shtoi se askush nuk dëshiron që një skenar i ngjashëm me atë të vitit 2015 të ndodhë përsëri, kur qindra mijëra refugjatë ikën nga lufta në Siri në vendet perëndimore përmes Turqisë.

Në vitin 2016, BE dhe Turqia nënshkruan një marrëveshje sipas së cilës Turqia është e detyruar të mbajë emigrantët dhe t’i parandalojë ata të lëvizin në Evropën Perëndimore, dhe në këmbim, qytetarëve turq iu dha mundësia e udhëtimit pa viza dhe mbështetje e konsiderueshme financiare nga Bashkimi. /Telegrafi/