Më 19 korrik të viti 2017, në ambientet e Federatës Shqiptare të futbollit, u prezantua si trajner i ri i Kombëtares kuqezi, Christian Panucci, një emër që ka lënë gjurmë në skuadra të rëndësishme evropiane kur bëhej fjalë për fushën, por pa përvojën e duhur për të drejtuar nga banka.

Me mësime të marra nga një si Fabio Capello, Panucci arriti rezultatet që tanimë dihen, por ajo që ndoshta ndikoi më shumë për to pa dyshim mund të ketë qenë klima rreth ambientit të Kombëtares.

SuperSport ka bërë një përmbledhje të disa prej ndodhive nën drejtimin e tij:

Përjashtimi i Sokol Cikalleshit: Grumbullimi i parë i tij nisi me një “konflikt” me Sokol Cikalleshin. Për shkak se sulmuesi duhej të firmoste transferimin e tij, kërkonte kohën e mjaftueshme e për punë orësh do t’i bashkohej grupit, që për herë të parë drejtohej nga trajneri italian. Ky i fundit nuk u mendua dy herë, duke e përjashtuar, në mënyrë që t’u jepte ndoshta të gjithëve mesazhin që me Kombëtaren nuk bëhet shaka.

Çështja “Taulant Xhaka”: Ka kërkuar falje disa herë, për këtë arsye është rikthyer. Kështu është shprehur Panucci kur është pyetur për mesfushorin. Krisje tjetër? Nuk është e vështirë t’ia numërosh ish-trajnerit.

Të gjitha lajmet nga Kombëtarja e Shqipërisë Të gjitha lajmet nga Kombëtarja e Shqipërisë

Ansi Agollit: Një nga më të mirët në pozicionin e tij, disa herë iu komunikua në sy që duhej sakrifikuar, në mënyrë që ekipi të gjente dikë tjetër në vendin e tij për shkak të viteve në shpatullat e tij.

View this post on Instagram

Që nga viti 2013 jam pjesë e Kombëtares shqiptare dhe ndihem krenar për këtë gjë. Saherë jam ftuar e kam pranuar ftesën me dëshirën më të madhe pasi çdo herë kur e kam veshur fanellën kuq e zi e kam veshur me shumë dashuri. Kam qenë gati gjithmonë, kam sakrifikuar shumë, jam gjakosur, kam qarë e kam qeshur si futbollist i Shqipërisë. Kam pranuar edhe stolin, por jam respektuar gjithmonë. Tani në dy vitet e fundit jam duke kaluar nëpër një formë shumë të mirë, por po injorohem nga trajneri momental i Kombëtares. Nuk kam luajtur asnjë minut në Ligën e Kombeve, por nuk kam bërë zhurmë dhe kam vazhduar të punoj edhe më fort. Kur lëndohen 4-5 lojtarë trajnerit i bie në mend që luan dikund Ermir Lenjani dhe më dërgon ftesë. Faleminderit, por JO. Me lot në sy e them se nuk do të grumbullohem më me Kombëtaren sa të jesh ti aty. Kam kontribuar shumë dhe meritoj respekt. Dashuria ime për Shqipërinë është më e madhe se urrejtja jote për mua. Unë kam qenë, jam dhe gjithmonë do të jem djal i Shqipërisë, ndërsa ti je vetëm kalimtar.

A post shared by Ermir Lenjani (@lenjaniermir) on Mar 18, 2019 at 10:25am PDT

Ermir Lenjani: “Nuk luaj për Kombëtaren për sa kohë ajo drejtohet nga Panucci”, u shpreh qartë në postimin e tij në Instagram.

Thomas Strakosha: U la jashtë Kombëtares sepse nuk mundi te kapte avionin për t’u nisur drejt Shqipërisë. Lista e konflikteve, problemeve dhe marrëdhënieve të ftohta e Panuccit është e gjatë.

Thomas Strakosha (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Kapiteni: Shiriti i kapitenit ka bërë shëtitje krah me krah, konferenca me tone të larta, qetësi e munguar dhe stabilitet gjithashtu i munguar e të mos flasim për rezultate. Çelësi i suksesit të kuqezinjve ka qenë padyshim harmonia dhe bashkimi i grupit, gjë që nga vera e viti 2017 e deri tani, për fatin e keq është harruar.

Panucci largohet si vendim i prerë i Federatës e në ndarje të tilla, pavarësisht së shkuarës problematike, rezultateve, imazhit, thyerjes se gjithçkaje, që ndoshta u deshën shumë vite për ta ndërtuar, sot ish-trajnerit i duhet thënë faleminderit, pasi me shumë mundësi çdokush që do të drejtojë Shqipërinë në vijim e ka të qartë se çfarë nuk duhet të bëjë. Koha do të tregojë nëse problemi ishte vërtet ai.