LAJMI I FUNDIT:

Emigranti shqiptar sfidon liderin e demokratëve në Senatin amerikan

Emigranti shqiptar sfidon liderin e demokratëve në Senatin amerikan

Një emigrant shqiptar, që iku nga regjimi represiv i komunizmit, po kërkon të rrëzojë senatorin veteran të New Yorkut, Chuck Schumer, liderin e fuqishëm të shumicës demokrate.

Aleksander Mici, një republikan, tha ndërsa Schumer votoi për rritjen e taksave, “Unë po vuaja, si miliona shqiptarë, nën një diktaturë tiranike komuniste dhe luftoja për të arritur në Amerikë”.

“Dhe tani pothuajse tre dekada më vonë, e kaluara është prolog: nën udhëheqjen e Chuck Schumer, demokratët ende po bëjnë gjithçka që kanë në fuqi për të rritur kostot rreth gjithçkaje, ndërsa amerikanët e zakonshëm po e luftojnë”, tha Mici, një banor i Bronxit, për The Post.

Mici, 46 vjeç, do të nisë zyrtarisht fushatën gjatë ditës së enjte (sot).

Ai po drejton një fushatë të pafavorshme, tha ish-senatori i GOP, Al D’Amato, të cilin Schumer e mundi në një garë të vështirë të vitit 1998. Schumer, një ish kongresmen, po kërkon një mandat të pestë, transmeton Telegrafi.

“Schumer është një senator popullor, punëtor dhe i njohur. Është një betejë e vështirë për këdo, e lëre më për një kandidat të panjohur”, tha D’Amato, i cili tani është një lobist.

Mici, një banor dhe avokat në Bronx, ka kandiduar më parë për Këshillin Bashkiak dhe Senatin e Shtetit. Ai fitoi 45 për qind të votave në garën e fundit të Këshillit Bashkiak të Distriktit 34, një distrikt me shumicë dërrmuese demokrate.

Mici, i cili u largua nga Shqipëria në vitin 1991, tha se rritja nën regjimin brutal të Enver Hoxhës ishte një përvojë formuese dhe kjo është arsyeja pse ai e do Amerikën dhe përçmon socializmin.

“Vizioni i së majtës për Amerikën nuk është Amerika që brezat e emigrantëve si unë luftuan për ta arritur”, tha Mici.

“Kongresmenja ime, AOC [Alexandria Ocasio-Cortez] dhe senatori im, Chuck Schumer, po shtyjnë çdo ditë që ta bëjnë kombin tonë të duket më shumë si diktaturës komuniste nga e cila kam ikur, sesa si Amerika që ka qenë një fener i ndritshëm shprese për brezat dhe për njerëzit e etur për liri”, shtoi shqiptari.

Mici kujtoi udhëtimin e vështirë drejt Amerikës kur ishte adoleshent, duke hipur fillimisht në një anije tregtare të mbushur plot për të arritur në brigjet e Italisë “Njerëzit vdisnin nga etja dhe uria, madje disa u vranë nga bandat. Senatori arriti në brigjet e SHBA-së kur ishte 15 vjeç, pasi kishte bërë punë të rëndomta në Itali”.

“Mjaft është mjaft. Për Amerikën ia vlen të luftohet dhe unë nuk mund të rri mënjanë ndërsa socialistët e maskuar si ‘progresivë’ përpiqen të shkatërrojnë kombin tonë të madh”, tha ai.

“Unë do të luftoj për parimet kushtetuese që etërit tanë themelues kanë përcaktuar për ne. Unë do të luftoj për një qeveri më të vogël dhe më shumë liri. Kjo është e vetmja mënyrë që ne do të jemi në gjendje të ringjallim ekonominë tonë, të rivendosim sigurinë publike në komunitetet tona, të ofrojmë arsim cilësor për fëmijët tanë dhe ta bëjmë jetën e amerikanëve më të mirë”, përfundoi Mici.

Ndryshe, Schumer, përmes një zëdhënësi, nuk pranoi të komentojë iniciativën e shqiptarit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Problemet e Trumpit janë rritur me 100 milionë dollarë: Dihet shuma përfundimtare e gjobës që duhet të paguajë ​

Problemet e Trumpit janë rritur me 100 milionë dollarë: Dihet shuma përfundimtare e gjobës që duhet të paguajë ​

Amerika
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Një M1 Abrams amerikan mund të shihet duke hapur zjarr ndaj rusëve - në videon e parë të tankut në një betejë në Ukrainë

Një M1 Abrams amerikan mund të shihet duke hapur zjarr ndaj rusëve - në videon e parë të tankut në një betejë në Ukrainë

Botë
Flamuri i Kosovës në hapësirë, si u arrit kjo dhe si kontribuoi astronomia Pranvera Hyseni

Flamuri i Kosovës në hapësirë, si u arrit kjo dhe si kontribuoi astronomia Pranvera Hyseni

Arigona Bytyçi
Kalo në kategori