LAJMI I FUNDIT:

Elon Musk fajëson Facebook-un dhe Mark Zuckerberg për ngjarjen në Kongresin Amerikan

Elon Musk fajëson Facebook-un dhe Mark Zuckerberg për ngjarjen në Kongresin Amerikan

Në kohë krizash sociale në SHBA, miliarderët e mëdhenj të teknologjisë shpesh janë ndër të parët që flasin – megjithëse ndryshon mënyra se si e bëjnë këtë.

Reklama

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, ndryshe nga shumë kolegë të tij, nuk folën drejtpërdrejt për trazirat që shpërthyen në Uashington, DC të mërkurën pasdite.

Por njëri nga njerëzit më të pasur në botë e bëri të qartë se ai po shikonte lajmet dhe me të vërtetë kishte një mendim të fortë për ngjarjet që ndodhën në Capitol në SHBA.

Të mërkurën vonë në mbrëmje, pasi policia kishte larguar protestuesit dhe kishte pastruar vendin për të lejuar Kongresin të rifillojë numërimin e votave dhe vërtetimin e rezultateve të zgjedhjeve, Musk shkroi në Twitter një meme që tregon tulla të rreshtuara si domino, transmeton Telegrafi.

Tulla më e vogël e përparme u etiketua “një faqe në internet për të vlerësuar gratë në kampus” – një referencë për versionin e hershëm të Facebook – dhe pllaka më e madhe në pjesën e prapme ishte mbivendosur me një cicërimë nga korrespondenti i revistës së New York Times Magazine, Mark Leibovich që shkruante: “Capitol duket të jetë nën kontrollin e një burri me një kapelë vikinge”.

Mesazhi i tij ishte i qartë: tërbimi tronditës i së mërkurës ishte kulmi i viteve të polarizimit politik dhe ideologjik të nxitur nga platformat e mediave sociale, kryesisht Facebook.

“Ky quhet efekti domino”, shkroi Musk në Twitter krahas memes.

Nuk është hera e parë që CEO i Tesla shpreh hapur mospëlqimin e tij për Facebook.

Në shkurt, ai e quajti Facebook “të çalë” në një shkrim në Twitter dhe i nxiti njerëzit të fshinin llogaritë e tyre. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Të paguar shtrenjtë, por sot nuk vlejnë asgjë: 95 për qind e artikujve NFT humbën vlerën e tyre

Të paguar shtrenjtë, por sot nuk vlejnë asgjë: 95 për qind e artikujve NFT humbën vlerën e tyre

Teknologji
X me përqindjen më të lartë të dezinformimit, sipas studimit të Komisionit Evropian

X me përqindjen më të lartë të dezinformimit, sipas studimit të Komisionit Evropian

Teknologji
Pesë arsyet pse duhet ta blini modelin iPhone 15 Pro Max

Pesë arsyet pse duhet ta blini modelin iPhone 15 Pro Max

Teknologji
Pse evropianët paguajnë më shumë për iPhone sesa amerikanët

Pse evropianët paguajnë më shumë për iPhone sesa amerikanët

Teknologji
Apple thotë se shenjat e gishtërinjve mund të ‘ndryshojnë përkohësisht ngjyrën' e kornizës së titanit tek modelet Pro të iPhone 15

Apple thotë se shenjat e gishtërinjve mund të ‘ndryshojnë përkohësisht ngjyrën' e kornizës së titanit tek modelet Pro të iPhone 15

Teknologji
A i mbijeton iPhone 15 Pro hedhjes nga një makinë në lëvizje, shikoni këtë video

A i mbijeton iPhone 15 Pro hedhjes nga një makinë në lëvizje, shikoni këtë video

Teknologji
Kalo në kategori