LAJMI I FUNDIT:

Ekspertët e teknologjisë: 2022 do të jetë më i keqi deri më tani

Ekspertët e teknologjisë: 2022 do të jetë më i keqi deri më tani

Studiuesit e sigurisë kibernetike nuk janë optimistë për periudhën e ardhshme.

Reklama

Kriminelët dhe shpërndarësit e viruseve kanë evoluar ndjeshëm gjatë viteve të fundit. Operatorët, dikur grupe apo individë të ndryshëm, tani janë bërë shumë të sofistikuar dhe të organizuar.

Ekspertët e sigurisë kibernetike sugjerojnë se situata nuk pritet të përmirësohet. Disa prej tyre thonë gjithashtu se jemi në “epokën e artë të viruseve” dhe se viti 2022 do të jetë më i keqi deri tani.

Sipas ENISA (Agjencia e Sigurisë Kibernetike e Bashkimit Evropian), sulmet me viruse u rritën me 150 për qind midis prillit 2020 dhe korrikut 2021.

Një nga faktorët më të mëdhenj që ka ndikuar në rritjen e frekuencës së sulmeve është fitimi i parave. Në një numër të madh rastesh, kriminelët kibernetikë arritën të zhvasin miliona dollarë nga sulmet individuale.

Studiuesit e sigurisë kibernetike theksojnë se hakerët do të arrijnë deri aty sa të zhvatin para nga organizatat përmes modelit të abonimit, ku kriminelët do të paguhen në mënyrë që të mos ju sulmojnë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Marketingu në Google Ads, eksperti: Përjashtimi i gjuhës shqipe penalizon bizneset

Marketingu në Google Ads, eksperti: Përjashtimi i gjuhës shqipe penalizon bizneset

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Teknologji
Një avokat amerikan pranon përdorimin e inteligjencës artificiale për hulumtimin e një rasti

Një avokat amerikan pranon përdorimin e inteligjencës artificiale për hulumtimin e një rasti

Teknologji
Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Teknologji
Gmail po vjen gjithashtu me shenja blu verifikuese te përdoruesit e saj

Gmail po vjen gjithashtu me shenja blu verifikuese te përdoruesit e saj

Teknologji
Kalo në kategori