LAJMI I FUNDIT:

Egjipti, vendi me më shumë piramida? Jo, është një vend tjetër!

Egjipti, vendi me më shumë piramida? Jo, është një vend tjetër!

Falë filmave të shumtë dhe një imazhi mendor që kemi krijuar, sa herë dëgjojmë të flitet për piramidat menjëherë e bartim veten në Egjipt, ku piramidat, ato varre masive në formë trekëndëshi, janë kthyer në sinonim të vetë vendit.

Por ka një problem: ndryshe nga ajo që shumë prej nesh mendojnë, Egjipti nuk është kryeqyteti botëror i piramidave, e as i Afrikës veriore. Ky nder i takon fqinjit të Egjiptit, Sudanit.

Po, vendi me numrin më të madh të piramidave në botë është Sudani, përcjell TO. Ai ka 200 deri në 250 piramida, krahasuar me 138 të Egjiptit.

Piramidat në Sudan janë ndërtuar nga anëtarët e Mbretërisë së Kush-it, një qytetërim i lashtë që ka sunduar zonën përgjatë Lumit Nil nga 1070 para erës sonë deri 350 të erës sonë.


Në trend Fun

Më shumë
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se

Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se "duket si Çernobili"

Fun
Kalo në kategori