LAJMI I FUNDIT:

Edhe pse lideri i arrestuar, banda kërkon të mbajë pozicionin si “kampione” e bandave në Meksikë

Edhe pse lideri i arrestuar, banda kërkon të mbajë pozicionin si “kampione” e bandave në Meksikë
Mandatory Credit: Photo by Uncredited/AP/REX/Shutterstock (9763072a) En esta fotografía de archivo del 19 de enero de 2017 proporcionada por las autoridades policiales estadounidenses, dos funcionarios escoltan al narcotraficante mexicano Joaquín "El Chapo" Guzmán, al centro, de un avión en Ronkonkoma, Nueva York NY-chapo, Ronkonkoma, USA - 20 Jan 2017
Reklama

Karteli i El Chapos, edhe pse ka liderin tashmë të dorëzuar dhe arrestuar, kërkon të mbajë pozicionin si “kampione” e bandave në Meksikë.

Karteli “Sinaloa” i dërgoi një mesazh paralajmërues kartelit rival në shtetin meksikan “Jalisco Generation” duke demonstruar fuqinë e tyre kriminale.


Anëtarët e bandës së El Chapos varën një poster të madh jashtë qytetit të Zapopanit, ku thuhej: “Ne do të marrim atë që na takon. Ne nuk vjedhim, as grabisim. Do të rikthejmë lavdinë tonë”.

Bandat rivale në Meksikë shpeshherë hyjnë në rivalitete të ashpra.

DEA amerikane e konsideron Kartelën Sinaloa si kërcënim të madh për SHBA-të.

Por në vitet e fundit, sidomos pas arrestimit të El Chapo, ata kanë humbur dominimin e tyre dhe karteli i ri Jalisco po njeh rritje, shkruan “Daily Mail”.

Ata ende veprojnë në shtetet e Chihuahua, Sonora, Coahuila, Baja California, Baja California Sur dhe Sinaloa, përcjell bw.

Me El Chapon në burg, karteli Sinaloa udhëhiqet nga El Mayo, një 71-vjeçar i kërkuar nga FBI.

El Mayo ka mbajtur thuajse një profil të fshehur në publik, edhe pse që herët ka qenë ndër njerëzit kryesor që ka udhëhequr bandën.

Grupi po ashtu drejtohet nga dy djemtë e El Chapo – Alfredo Guzman Salazar dhe Ivan Archivaldo Salazar.

Karteli Jalisco Generation ka qenë dikur aleat i organizatës së El Chapos, dhe El Mayo para se të shkëputet.

Deri në vitin 2018, organizata e udhëhequr nga Nemesio ‘El Mencho’ Oseguera-Cervantes u bë karteli më i fuqishëm në Meksikë.

El Mencho është një nga 10 burrat më të kërkuar në listën e FBI-së dhe Departamenti Amerikan i Drejtësisë po ofron një shpërblim prej 10 milion dollarë për kapjen e tij.

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Botë
Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Amerika
Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Evropa
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
Kalo në kategori