Edhe pse barazon me Marokun, Spanja e kryen si lidere fazën e grupeve

KALININGRAD, RUSSIA - JUNE 25: Monir El Kajoui of Morocco catches the ball under pressure from Sergio Ramos of Spain during the 2018 FIFA World Cup Russia group B match between Spain and Morocco at Kaliningrad Stadium on June 25, 2018 in Kaliningrad, Russia. (Photo by Francois Nel/Getty Images)

Spanja ka barazuar në kuadër të ndeshjes së fundit të grupit B në kampionatin botëror.

Spanjollët nuk kanë arritur të triumfojnë në stadiumin e Kalinigradit duke barazuar me Marokun me rezultat 2-2, por që e kanë siguruar kalimin e grupeve për në 1/16e finales së Kupës së Botës.

Në fakt, marokenët i shokuan të gjithë pranishmit në të 13 minutë kur kaluan në epërsi të papritur. Ishte Khalid Boutaib që realizoi një gol mjaft të bukur pasi rrëmbeu një top në mesfushë, ku shfrytëzoi një mosmarrëveshje mes Anders Iniestës dhe Sergio Ramosit.

(Getty Images)

Por, nuk zgjati shumë epërsia e afrikanëve dhe “La Roja” barazuan epërsinë në të 19 minutë të takimit.

Iniesta me një solo aksion kaloi një kundërshtar dhe e pasoi topin drejt Iscos, i cili i vetëm para portierit realizoi gol dhe vulosi rezultatin e pjesës së parë.

Në pjesën e dytë te dyja ekipet e kërkuan rrugën e golit dhe të dyja e realizuan nga një sosh.

Dhjetë minuta pasi filloi pjesa e dytë, Nordin Amrabat nuk arriti të shfrytëzonte një rast të mirë, ku më i mirë u tregua David de Gea.

Edhe Isco pati një mundësi të mirë për të kaluar në epërsi ish-kampionin botëror, por kësaj radhe më i mirë u tregua Munir.

Youssef En Nesyri u tregua më i shkathët në zonën e rreptësisë, kur shfrytëzoi shtatgjatësinë dhe realizoi gol me kokë në të 81 minutë pas rivënies këndore.

Iago Aspas shënoi golin e barazimit në të 91 minutë pas në aksioni bukur të ndërtuar prej bashkëlojtarëve.

Deri në fund të ndeshjes më nuk pati gola dhe kështu takimi përfundoi me rezultat të barabartë 2-2.

Pas kësaj, Spanja mbetet e para në grup dhe në fazën e ardhshme do të takohet me Rusinë. /Telegrafi/

John Terry zbulon historinë e patreguar se si ai udhëhoqi kryengritjen te Chelsea ndaj një trajneri

Klopp e donte lojtarin që sot luan për Liverpoolin, por bordi kërkonte një tjetër - si nisi mosmarrëveshja mes tyre

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

Capello me një vlerësim të sinqertë tregon lojtarin i cili do ta dëmtojë Anglinë në Euro 2024