LAJMI I FUNDIT:

Edhe eBay tërhiqet nga projekti për kriptovalutën Libra

Edhe eBay tërhiqet nga projekti për kriptovalutën Libra

Gjatë javës së fundit, katër korporatat e mëdha partnere janë tërhequr nga plani i diskutueshëm i Facebook për ta lëshuar në përdorin kriptovalutën Libra.

PayPal u tërhoq nga projekti të premten e kaluar dhe tani eBay po shkon drejt rrugës për t’u larguar. Edhe partnerët tjetër si Visa dhe MasterCard gjithashtu janë duke “rishqyrtuar” rolin në projekt.

Largimet pasojnë kundërshtimin ndaj projektit nga Franca si dhe House Financial Services Committee, por kjo e fundit do të merret vesh nga vetë shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg në një seancë dëgjimore në Senat më 23 tetor, përcjell Telegrafi.

Partnerët e mbetur të Libra Association, duke përfshirë Uber, Spotify dhe Coinbase, planifikojnë të mblidhen javën tjetër në Gjenevë, për të caktuar një bord drejtuesish për këtë grup. Kritikat e vazhdueshme për Libra i bën partnerët e Facebook gjithnjë e më shumë thelbësorë për lëshimin në përdorim të saj. Por tashmë, shumë prej peshave të rënda financiare që u regjistruan në Libra duket se kanë humbur interesin për t’i ofruar Facebookut asgjë më shumë sesa mbështetje verbale.

Pas PayPal, kriptovalutën Libra e braktis edhe Visa e MasterCard
Lexo po ashtu Pas PayPal, kriptovalutën Libra e braktis edhe Visa e MasterCard

“Ne e respektojmë shumë vizionin e Libra Association, megjithatë, eBay ka marrë vendimin për të mos ecur përpara si anëtar themelues”, tha një zëdhënës i eBay në një deklaratë të botuar nga Bloomberg.

Kreu i Rezervës Federale, Jerome Powell ndërkohë, deklaroi se Libra nuk mund të jetë një realitet pa u adresuar çështjet serioze të sigurisë që lidhen me të. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Kompania Turistike Shpejtimi
Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

powertohr
Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Hausmeister
30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

Petrol Company
Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Ekonomi
Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Sachcaffé
Kalo në kategori