LAJMI I FUNDIT:

A e keni ditur? Ja pse ia grisin këmishën babait kur i lind një fëmijë

A e keni ditur? Ja pse ia grisin këmishën babait kur i lind një fëmijë

Është zakon kur lind një fëmijë që në festë i griset menjëherë këmisha babait të lumtur. Njëra, pastaj e dyta, pastaj e treta … për sa kohë të ftuarit janë të lumtur

Reklama

Edhe pse kjo gjë të gjithëve u krijon kënaqësi, rrallëkush e di saktësisht pse bëhet kjo gjë.

Ka disa teori se pse kjo është një zakon, ndërsa teoria më e vjetër thotë se më herët, ndërsa gratë nuk lindnin në spital, foshnjat mbështilleshin rroba dhe këmishët e burrave ishin të cilësisë më të lartë, transmeton Telegrafi.

Një histori tjetër është se në këtë mënyrë një burrë i përcjell lumturinë një burri tjetër që shqyen këmishën e babait të ri do të ketë edhe një lindje (për shembull, sikur nusja u hedh një buqetë lulesh grave, në mënyrë që ajo që e kap do të martohet pas saj).

istockphoto

Një nga teoritë më të pranuara është se me kalimin e kohës, çdo këmishë hollohet dhe shteret.

Kjo është arsyeja pse çdo këmishë e re përfaqëson një forcë të re, kështu që kur lind një fëmijë, fqinjët, miqtë dhe të afërmit priren të shqyejnë duke i shqiptuar fjalët: “Le ta grisim këtë, edhe shumë të tjera të ndërrosh, ju dhe fëmija juaj paçi forcë të re dhe mençuri sa të jeni gjallë dhe shëndet të mirë”.

Cilido version të jetë i saktë, një gjë është e sigurt. Me këtë ritual urohet shumë fat e lumturi, gjëra të bukura dhe një fillim i ri dhe i suksesshëm i jetës.

Ky zakon është pothuajse i respektuar nga të gjithë dhe shembull për këtë janë të famshmit të cilët kanë pritur edhe lindjen e fëmijëve me bluza të grisura. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Dëshironi një zyrë pa nervozizëm? Bëjeni vetëm një gjë

Dëshironi një zyrë pa nervozizëm? Bëjeni vetëm një gjë

Lifestyle
Kalo në kategori