LAJMI I FUNDIT:

Dy vite nga vrasja e Khashoggit – çështja ende e pazgjidhur, trupi ende i zhdukur

Dy vite nga vrasja e Khashoggit – çështja ende e pazgjidhur, trupi ende i zhdukur

Të premten u shënuan dy vite që kur u vra gazetari saudit Jamal Khashoggi, brenda konsullatës saudite në Stamboll.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kolumnisti 59-vjeçar i Washington Post vdiq më 2 tetor të vitit 2018, pasi hyri në konsullatë për disa dokumente.

Trupi i tij, për të cilin thonë se ishte copëtuar nga oficerët sauditë nuk u gjet kurrë.

Qeveria Saudite me këtë rast e pati quajtur atentatin si një “operacion mashtrues”, dhe në mënyrë të vazhdueshme e mohoi për javë të tëra çdo përfshirje mbi këtë incident.

Ndërkohë, aktivistët dhe grupet e të drejtave të njeriut deklaruan se vrasja ishte e planifikuar dhe sipas tyre ajo ishte kryer me urdhrin e Princit të Kurorës Saudite, Mohammed Bin Salman, sundimtari ‘de facto’ i mbretërisë, një akuzë që Riadi e pati mohuar.

Në muajin shtator, autoritetet saudite dënuan tetë të gjykuar për rastin e vrasjes së gazetarit. Pesë nga të pandehurit u dënuan me 20 vite burg, një me 10 vjet dhe dy me nga shtatë vite burg.

Ata nuk i zbuluan identitetet e tyre, duke forcuar akuzat se gjyqi ishte thjesht një mbulim i procesit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Evropa
U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

Serbia
Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Azia
Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Amerika
Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori