Dy tërmete me magnitudë 4.4 shkallësh të Rihterit goditën ishullin lindor të Detit Egje të Samosit.

Mediat greke nuk raportuan për të lënduar apo dëmtime në struktura ndërtimore.

Tërmeti më i madh ra në orën 00:10, rreth 14 minuta pas të parës, tha Instituti Gjeodinamik i Athinës.

Të dy kishin epiqendrat e tyre në det 22 kilometra në jugperëndim të Samos.

Shërbimi Zjarrfikës dhe autoritetet lokale në Samos thanë se nuk morën raporte për lëndime apo dëme.

Greqia shtrihet në një zonë shumë aktive sizmike dhe tërmetet janë të zakonshme, megjithëse dëme të rënda dhe vdekje nuk janë.

Në vitin 1999, një tërmet pranë kryeqytetit, Athinë, vrau 143 njerëz. /Telegrafi/

Reklama