LAJMI I FUNDIT:

Dy simptoma më pak të njohura të kolesterolit të lartë në thonjtë tuaj

Dy simptoma më pak të njohura të kolesterolit të lartë në thonjtë tuaj

Dihet se simptomat e kolesterolit të lartë nuk janë të dukshme, prandaj gjendja mund të jetë kaq e rrezikshme.

Kur depozitat yndyrore fillojnë të bllokojnë arteriet, thonjtë tuaj të këmbëve mund të pësojnë disa ndryshime që tregojnë rrezikun tuaj të mundshëm.


Dr Sami Firoozi, një kardiolog konsulent në Harley Street Clinic, ka thënë se ekzistojnë dy shenja paralajmëruese kryesore që lidhen me kolesterolin e lartë që mund të gjenden kur shikoni thonjtë tuaj.

Një nga shenjat kryesore janë thonjtë e brishtë të këmbëve, e dyta janë thonjtë me rritje të ngadaltë.

Pija që tregon se ul kolesterolin e 'keq' për disa javë – mjaftojnë tri gota në ditë
Lexo po ashtu Pija që tregon se ul kolesterolin e 'keq' për disa javë – mjaftojnë tri gota në ditë

Këto dy shenja shkaktohen nga nivelet e larta të kolesterolit në gjak i cili mund të shkaktojë sëmundjen e ajrit periferik (PAD).

PAD mund të shkaktojë që depozitat yndyrore të bllokojnë arteriet. Gjithashtu ndalon furnizimin me gjak në muskujt e këmbëve. Dr Firoozi tha: “Edhe pse PAD nuk është menjëherë kërcënuese për jetën, procesi i aterosklerozës që e shkakton ndonjëherë mund të çojë në probleme serioze dhe fatale. Këto përfshijnë isheminë kritike të gjymtyrëve, e cila ndodh nëse rrjedhja e gjakut në këmbë kufizohet rëndë”.

Ndjenja në krahët tuaj që mund të sinjalizojë bllokimin e arterieve nga kolesteroli i lartë
Lexo po ashtu Ndjenja në krahët tuaj që mund të sinjalizojë bllokimin e arterieve nga kolesteroli i lartë

Si një udhëzues i përgjithshëm, NHS rekomandon ruajtjen e niveleve totale të kolesterolit në 5 mmol/L ose më pak. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori