LAJMI I FUNDIT:

Dorëheqje e shkarkime të shpeshta në strukturat drejtuese të AKI-së, eksperti i sigurisë thotë se kjo nuk i bën mirë stabilitetit institucional

Dorëheqje e shkarkime të shpeshta në strukturat drejtuese të AKI-së, eksperti i sigurisë thotë se kjo nuk i bën mirë stabilitetit institucional

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri, Albin Kurti, kanë emëruar Kujtim Shalën Inspektor të ri të Përgjithshëm të AKI-së, pas dorëheqjes së Burim Ramadanit nga kjo pozitë.

Reklama

Emërimi i inspektorit të përgjithshëm bëhet mbi baza të integritetit, përputhjes ndaj standardeve të sigurisë së AKI-së, dhe përvojës në lëmi të sigurisë apo administrimit qeveritar në Kosovë.

Në bazë të ligjit në fuqi, Inspektori i përgjithshëm shërben për një mandat (4) katërvjeçar, që mund të përtërihet edhe për një mandat tjetër katërvjeçar.

Mirëpo asnjëri kryeinspektor i AKI-së deri më tani nuk kanë mundur t’i marrin dy mandatet.

Kryeinspektori i parë Agron Selimaj braktisi këtë pozitë për të marrë atë të drejtorit të AKI-së. Pasuesi i tij Shkëlzen Sopjani nuk mori besimin e presidentit të atëhershëm Hashim Thaçi për një mandat të dytë, derisa Burim Ramadani qëndroi në këtë pozitë për tri vite pa mundur ta përfundojnë mandatin e  plotë.

Në AKI lëvizjet e shpeshta të strukturave drejtuese kane qenë të zakonshme që nga themelimi i saj.

Tre prej shefave të AKI dhanë dorëheqje ndërsa dy u shkarkuan duke bërë që asnjëri të mos përmbushë mandatin deri në fund.

I vetmi që ka përfunduar një mandat të plotë ka qenë drejtori i parë, Bashkim Smakaj, i cili ishte emëruar në këtë post në shkurt të vitit 2009. Një vit pas riemërimit, më 2015 ai kishte dhënë dorëheqje, duke u zëvendësuar nga Agron Selimaj.

Fatin e njëjtë me drejtorin e parë të AKI e pati edhe pasuesi i tij, Agron Selimaj, që deri në atë kohë kishte pozitën e Inspektorit të Përgjithshëm brenda  këtij institucioni. Për më pak se dy vite sa kishte shërbyer në krye të Agjencisë për Inteligjencë, Selimaj kishte njoftuar se dorëhiqet për arsye familjare.

Driton Gashi pasoi Agron Selimajn në pozitën e drejtorit të AKI-së. Mirëpo, sikurse dy ish- drejtorët e kaluar, edhe ky nuk arriti ta përfundojë mandatin e rregullt pesëvjeçar. Shkarkimi i tij erdhi pas një skandali. Spiunët e AKI-së kishin bashkorganizuar deportimin e disa shtetasve turq. Për këtë, kryeministri i tanishëm kishte vendosur që ta shkarkojë atë.

Në prill të viti 2018 Hashim  Thaçi dhe Ramush Haradinaj, njëri në cilësinë e presidentit e tjetri të kryeministrit emëruan Shpend Maxhunin drejtor të Përgjithshëm të AKI-së. Por i njëjti dha dorëheqje në fund të vitit 2019 pa arritur të përmbushë mandatin.

Pasues i Maxhunit në AKI ishte Kreshnik Gashi. Mirëpo edhe Gashi nuk arriti ta kryej mandatin 5-vjeçar pasi një vit pas emërimit u shkarkua nga kryeministri i atëhershëm Avdullah Hoti.

Nga prilli i këtij viti drejtor i AKI-së është Petrit Ajeti.

Eksperi i çështjeve të sigurisë, Drizan Shala

Eksperti i sigurisë Drizan Shala, thotë se pozitat e tilla si drejtori, zëvendësdrejtori apo edhe kryeinspektori i AKI-së bëhen mbi baza politike dhe sipas tij krerët institucional përcaktojnë se me kënd dëshirojnë të vazhdojnë zbatimin e politikave nacionale që lidhen me fushën e sigurisë.

Mirëpo Shala thotë se ndryshimet e tilla të shpeshta të këtyre pozitave, jo domosdoshmërisht i kontribuojnë stabilitetit institucional.

“Ndaj mendimin që ndërrimet (dorëheqjet/ shkarkimet) e tilla të shpeshta në sektorët vital të shtetit jo domosdoshmerisht mund të kontribuojnë në stabilitetit institucional. Kushdo që vjen në pozita të tilla, tani dhe në të ardhmen, kriter kryesor duhet të jetë ai i meritokracisë në fushën e sigurisë duke garantuar pavarësinë nga preferencat politike”, ka deklaruar tutje eksperti i sigurisë.

Agjencia Kosovare e Inteligjencës u themelua pas pavarësisë së Kosovës, e cila u shpall në shkurt të vitit 2008./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Kurti zhvillon bisedë telefonike me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë: E domosdoshme të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti zhvillon bisedë telefonike me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë: E domosdoshme të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme
Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

Politikë
Kalo në kategori