LAJMI I FUNDIT:

Dokumentar për gratë e persekutuara nga diktatura në Shqipëri

Dokumentar për gratë e persekutuara nga diktatura në Shqipëri

Periudha e komunizmit në Shqipëri nuk kurseu as gratë dhe fëmijët.

Reklama

Janë 450 gra të ekzekutuara dhe 7 mijë e 367 gra të dënuara politikisht në kohën e diktaturës prej afër gjysmë shekulli të Enver Hoxhës. Gratë dhe fëmijët janë në mesin e 7 mijë e 22 personave që vdiqën në internim.

Këto të dhëna janë pjesë e dokumentarit me titull “Gruaja nën diktaturë” realizuar nga aktivistja për të drejtat e njeriut me organizatën “Shpresë dhe Paqe”, Mimoza Dajçi.

Ajo thotë se dokumentari që u realizua në një kohë pandemie dhe në kushte të vështira nderon jetën dhe veprën e grave dhe fëmijëve që vuajtën nga padrejtësitë e komunizmit.

Aktivistja që për shumë vite jeton në Shtetet e Bashkuara thotë se të mbiejtuarit e komunizmit nuk kanë vendin e duhur në shoqërinë shqiptare.

Dokumentari “Gruaja nën diktaturë” përfshinë edhe histori nga gratë e vrara dhe të përdhunuara gjatë luftës në Kosovë, si dhe viktimave të përndjekjes në vende tjera ku jetojnë shqiptarë si Çamëri e Maqedoni e Veriut.

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Numër simbolik i protestuesve në veri, punonjësit komunalë nënshkruhen në listat e evidencës

Numër simbolik i protestuesve në veri, punonjësit komunalë nënshkruhen në listat e evidencës

Lajme
Osmani takon kryeministrin britanik, deputetja Kearns: Si miq të Kosovës duhet të vazhdojmë rolin tonë paqeruajtës në të gjitha forumet

Osmani takon kryeministrin britanik, deputetja Kearns: Si miq të Kosovës duhet të vazhdojmë rolin tonë paqeruajtës në të gjitha forumet

Lajme
Zgjedhje të reja në veri? Cakolli: Presioni do të bie mbi palën serbe, duke e bërë të pamundur çfarëdo bojkoti nga Lista serbe

Zgjedhje të reja në veri? Cakolli: Presioni do të bie mbi palën serbe, duke e bërë të pamundur çfarëdo bojkoti nga Lista serbe

Lajme
Gjykata Speciale, Kimberly West nga Amerika përzgjidhet Prokurore e Specializuar

Gjykata Speciale, Kimberly West nga Amerika përzgjidhet Prokurore e Specializuar

Lajme
Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët

Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët

Lajme
Kalo në kategori