LAJMI I FUNDIT:

Disa përfitime që vijnë nga konsumi i çokollatës së zezë

Disa përfitime që vijnë nga konsumi i çokollatës së zezë

Studimet sugjerojnë se çokollata e zezë është një super ushqim, i cili ka një efekt pozitiv në trup dhe mendje.

Reklama

Ka pak ëmbëlsira që janë po aq të shëndetshme sa çokollata e zezë. Nuk përmban shumë sheqer, dhe është plot me yndyra të shëndetshme që do t’ju kënaqin. Çokollata e zezë është gjithashtu e pasur me antioksidues.

Parandalon shtimin në peshë

Një lloj antioksiduesi në kakao te minjtë e laboratorit parandaloi shtimin në peshë, tregoi një studim i fundit. Për ta ndjerë këtë përfitim, duhet të konsumoni çokollatë të zezë, sepse qumështi përmban më shumë sheqer dhe qumësht. Nëse e zëvendësoni pjesën e mbrëmjes të një ëmbëlsirë me një më pak kalori, si çokollata e zezë, do të digjni më pak kalori.

Redukton stresin

Komponimet në çokollatë kanë një rol kimik në reduktimin e stresit. Konsumimi i 40 gramë çokollatë çdo ditë për dy javë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, domethënë mund të ulë nivelin e hormonit të stresit, kortizolit. Opsioni më i mirë është që në fakt të ndani porcionin e përditshëm, ndaj hani pjesën e parë si meze të lehtë pasdite, dhe pjesën e dytë pas darkës.

12 ushqime që do të rigjenerojnë kockat dhe përmirësojnë kujtesën tuaj
Lexo po ashtu 12 ushqime që do të rigjenerojnë kockat dhe përmirësojnë kujtesën tuaj

Ul rrezikun nga sëmundjet kronike

Çokollata e zezë mund të forcojë zemrën, më saktë, hulumtimi i fundit ka treguar se konsumimi i çokollatës lidhet me zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru dhe diabetit. Për të ndjerë këto përfitime, duhet të hani gjashtë racione çokollatë në javë. Studiuesit i kanë lidhur këto përfitime me flavanolet, të cilat kanë efekte antioksiduese dhe antiinflamatore.

Përmirëson tretjen

Tretja është e lidhur me shumë sisteme në trup, nga lëkura te disponimi. Komponimet në çokollatën e zezë lidhen me rritjen e baktereve antiinflamatore në mikrobiomën e zorrëve. Hulumtimet mbi njerëzit kanë treguar një rritje të ndjeshme të baktereve të mira, pasi kanë pirë një pije të pasur me flavanole kakao për katër javë.


Në trend Shendetesi

Më shumë
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple

Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple

Shëndetësi Lajme
Rruazat e bardha të gjakut zbulojnë çdo gjë menjëherë: Kur ju tregojnë infeksione të zakonshme dhe kur kancer e sulm në zemër!

Rruazat e bardha të gjakut zbulojnë çdo gjë menjëherë: Kur ju tregojnë infeksione të zakonshme dhe kur kancer e sulm në zemër!

Shëndetësi
Kalo në kategori