LAJMI I FUNDIT:

Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple

Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple
(Foto: Pexels)

Skleroza multiple është një sëmundje autoimune e sistemit nervor qendror, e cila mund ta prekë trurin e madh dhe trurin e vogël, si dhe trungun cerebral e palcën kurrizore.

Reklama

Mund të shfaqet në çdo moshë, por grupi më i rrezikshëm i njerëzve është midis 18 dhe 50 vjeç. Ende nuk dihet shkaktari i saj, por hulumtimet e fundit tregojnë se shkaktohet nga ndërveprimi i faktorëve të ndryshëm, por si mundësi shfaqet edhe një predispozicion gjenetik.

Kjo gjendje zakonisht shoqërohet me dridhje dhe spazma të muskujve, por ka simptoma të tjera që mund të tregojnë mundësinë e sklerozës së shumëfishtë. Sipas organizatës shëndetësore Patient UK, shumica e njerëzve përjetojnë disa simptoma, të cilat mund të shfaqen në çdo kohë dhe madje mund të ndryshojnë. Nëse i vëreni, shkoni te mjeku.

Shenjat fillestare të sklerozës
Lexo po ashtu Shenjat fillestare të sklerozës

Një nga simptomat është një problem me shikimin. Kjo është për shkak se skleroza multiple mund ta dëmtojë nervin optik. Mund të shkaktojë dhimbje ose humbje të shikimit dhe zakonisht prek njërin sy. Shikimi i paqartë është gjithashtu i mundur.

Një nga simptomat e rralla që është më i vështirë për t’u njohur është problemi me urinimin. Nëse shkoni shpesh në tualet dhe urinimi juaj është i dobët dhe i ndërprerë, kjo është një shenjë se fshikëza juaj nuk po zbrazet plotësisht.

Shtatë shenjat e hershme të sklerozës - njihini ato në kohë
Lexo po ashtu Shtatë shenjat e hershme të sklerozës - njihini ato në kohë

Vështirësitë në të folur janë një nga shenjat që tregojnë sklerozën multiple. Sipas MS Society, mund të keni disa probleme me kujtesën ose të menduarit. Për më tepër, kini kujdes për simptoma të tilla si ngërçe dhe dhimbje muskulore, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, si edhe lodhje ose dobësi ekstreme. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Të njohim produktet
Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Shëndetësi Lajme
Era e pakëndshme e gojës, dhe problemi shëndetësor

Era e pakëndshme e gojës, dhe problemi shëndetësor

Shëndetësi Lajme
Simptomat e fshikëzës urinare që nuk duhet t’i injoroni

Simptomat e fshikëzës urinare që nuk duhet t’i injoroni

Shëndetësi Lajme
Nëse ndieni rrahje të shpejtë të zemrës, djersitje dhe nervozë, problemi mund të jetë te gjëndra tiroide

Nëse ndieni rrahje të shpejtë të zemrës, djersitje dhe nervozë, problemi mund të jetë te gjëndra tiroide

Shëndetësi
A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori