LAJMI I FUNDIT:

Disa bimë për të mbajtur mizat, mushkonjat dhe insektet e tjera larg shtëpisë tuaj

Disa bimë për të mbajtur mizat, mushkonjat dhe insektet e tjera larg shtëpisë tuaj

Mizat, mushkonjat dhe insektet e tjera shpesh mund të hyjnë në shtëpi duke u ulur mbi ushqim dhe duke lënë kafshime të pakëndshme të lëkurës.

Megjithatë, ka bimë që largojnë natyrshëm mizat, mushkonjat dhe insektet.


Këtu është një listë e bimëve më të mira për të larguar dëmtuesit:

Petunia                       

Petunia është pesticidi i natyrës, sepse duket se sprapsin gjithçka, nga afidet deri te brumbujt e asparagut. Mbillini ato në kopsht, vendosini në vazo ose vendosini në shporta të varura për të marrë një ngjyrë.

Petuniat pëlqejnë diellin dhe mund të mbillen pranë specave, domateve, borzilokut dhe bimëve të tjera për t’i ndihmuar ata të rriten.

Ja se si të krijoni rrjetën tuaj të dritares për të parandaluar hyrjen e insekteve të bezdisshme gjatë verës
Lexo po ashtu Ja se si të krijoni rrjetën tuaj të dritares për të parandaluar hyrjen e insekteve të bezdisshme gjatë verës

Marigoldët

Marigoldët nuk janë vetëm të bukur, por edhe largojnë dëmtuesit. Këto bimë të bukura lëshojnë një aromë të veçantë që nuk e pëlqejnë afidet, lepujt dhe mushkonjat. Rrënjët e bimës gjithashtu largojnë nematodat, por rezultatet për këtë mund të zgjasin pak më shumë.

Livando

Të njohura për aromën e tyre të jashtëzakonshme, bimët e livandës janë një bimë e njohur e kopshtit në Mbretërinë e Bashkuar që gjithashtu mund të largojë molën, mizat, pleshtat dhe insektet e tjera. Mbillni ato në zona me diell ose vendoseni pranë dyerve për të mbajtur insektet larg shtëpisë.

Buqetat e bimës përreth shtëpisë gjithashtu mund të largojnë insektet.

Borziloku

Mizat e shtëpisë dhe mushkonjat nuk janë të prirura për borzilokun, kështu që vendosja e kontejnerëve pranë dyerve do t’i pengojë ata të hyjnë në shtëpi. Borziloku gjithashtu mund të përmirësojë shijen e domateve dhe kulturave të tjera si shpargu dhe specat.

Do të neveriteni kur të dëgjoni se çfarë në të vërtetë ka në qeskën e çajit: Insektet janë vetëm njëra pjesë!
Lexo po ashtu Do të neveriteni kur të dëgjoni se çfarë në të vërtetë ka në qeskën e çajit: Insektet janë vetëm njëra pjesë!

Vaji i borzilokut gjithashtu mund të vrasë vezët e mushkonjave dhe mund të përdoret si një ilaç kundër insekteve dhe kafshimit të mushkonjave.

Rozmarina

Një barishte popullore, kjo bimë gjithashtu mund të largojë insektet si mushkat dhe mushkonjat.

Kjo bimë largon mushkonjat dhe insektet e tjera që janë të dëmshme për të. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Çfarë të vizitosh
A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e dini se...
Top pesë pozicionet në shtrat që femrat nuk mund t’i imagjinojnë!

Top pesë pozicionet në shtrat që femrat nuk mund t’i imagjinojnë!

Intimitet dhe Pasion
23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

Astrologji
Trajneri i Taylor Swift ndan sekretet e saj të fitnesit për të ushtruar si ‘atlete profesioniste’

Trajneri i Taylor Swift ndan sekretet e saj të fitnesit për të ushtruar si ‘atlete profesioniste’

Ndërtim i muskujve
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Kalo në kategori