LAJMI I FUNDIT:

Detaje dhe pamje: I armatosuri i Hamasit vret udhërrëfyesin turistik në Jerusalem – përpara se forcat izraelite ta qëllojnë për vdekje

Detaje dhe pamje: I armatosuri i Hamasit vret udhërrëfyesin turistik në Jerusalem – përpara se forcat izraelite ta qëllojnë për vdekje

Një person i armatosur palestinez nga grupi islamik Hamas vrau një udhërrëfyes turistik izraelit dhe plagosi tre persona të tjerë në qytetin e vjetër të Jerusalemit të dielën përpara se të qëllohej për vdekje nga policia.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Hamasi e identifikoi të armatosurin si një nga udhëheqësit e tij në Jerusalemin Lindor, Fadi Abu Shkhaidem, 42 vjeç.


Ai u qëllua për vdekje nga policia midis zonave ku palestinezët kanë kërkuar shtetësi.

Incidenti ishte sulmi i dytë në Jerusalem në katër ditë dhe ndodhi pranë njërës prej portave të kompleksit të Xhamisë Al-Aksa, vendi i tretë më i shenjtë në Islam.

Hebrenjtë e nderojnë vendin si “kujtim” të dy tempujve të lashtë.

Ndryshe nga Autoriteti Palestinez më i moderuar që qeveris në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, Hamasi, i cili kontrollon Rripin e Gazës, refuzon bashkëjetesën e përhershme me Izraelin.

Sulmi i së dielës plagosi gjithashtu një civil të dytë dhe dy oficerë policie izraelite, tha policia. Civili i vdekur u identifikua si një emigrant hebre i kohëve të fundit nga Afrika e Jugut.

Izraeli pushtoi qytetin e vjetër dhe pjesë të tjera të Jerusalemit Lindor në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967 dhe i aneksoi ato si kryeqytetin e tij në një lëvizje që nuk njihet ndërkombëtarisht. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Evropa
Rusia po i shtyn të rinjtë ukrainas të nënshkruajnë kontrata për të luftuar kundër Ukrainës

Rusia po i shtyn të rinjtë ukrainas të nënshkruajnë kontrata për të luftuar kundër Ukrainës

Evropa
Kryeministri britanik njofton një formë të re të Shërbimit Kombëtar të detyrueshëm për të rinjtë

Kryeministri britanik njofton një formë të re të Shërbimit Kombëtar të detyrueshëm për të rinjtë

Botë
“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

Azia
Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Azia
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Kalo në kategori