LAJMI I FUNDIT:

​Dëshmitari i gjashtë nis dëshminë e tij në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve

​Dëshmitari i gjashtë nis dëshminë e tij në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve
Reklama

Në Dhomat e Specializuara në Hagë ka filluar dëshminë e tij dëshmitari i gjashtë i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në gjykimin ndaj ish-krerëve të UÇK-së.

Dëshmitari i gjashtë ka deklaruar se është intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, dhe pastaj prokurori, Mattheë Holling tregoi se gjatë seancës përgatitore dëshmitari kishte kërkuar disa ndryshime në dëshminë e tij.


Gjatë dëshmisë së tij dëshmitari me kodin 4355 deklaroi se “personi 2” i kishte treguar atij se “personi 1” ishte rrahuar dhe nuk kishte qenë në gjendje të mirë.

Ai tha po ashtu se edhe “personi 2” ishte i rrahur.

Detaje më tutje për gjendjen e “personit 1” kërkoi prokurori, Matthew Holling, por që dëshmitari tha se nuk i ka dhënë ndonjë përshkrim “personi 2” për gjendjen e “personit 1”.

Holling: Kur u ndalua personi 2 a e ka parë ai personi 1

Dëshmitari: Po

Holling: Personi 2 a të ka thënë ty se në çfarë gjendje ishte personi 1 kur ata janë parë me njëri-tjetrin

Dëshmitari: Jo në gjendje të mirë

Holling: A mund të na shpjegosh më tej jo në gjendje të mirë

Dëshmitari: I rrahur

Holling: Personi 2 a të ka dhënë ndonjë përshkrim për të përshkruar se në çfarë gjendje ishte situata e personit 1 pas rrahjeve që i kishin bërë

Dëshmitari: Jo

Gjatë dëshmisë së tij para gjykatores në Hagë, dëshmitari tha se “personi 2” i kishte thënë se personi 1 ishte ndaluar nga UÇK-ja pasi thuhej se ishte spiun i Serbisë.

Holling: Të ka thënë se pse e kanë ndaluar personi 2 dhe çfarë arsye i kanë dhënë personit 2 çfarë i kanë thënë pse e ka ndaluar UÇK personit 1 çka i kanë thënë personit 2

Dëshmitari: I kanë thënë se është bashkëpunëtorë i Serbisë, si spiun

Holling: Personi 2 a të ka shpjeguar se si janë rrahë ata ndërkohë që janë mbajtur të ndaluar

Dëshmitari: Po, personi 2 mezi e kanë liruar

Tutje, dëshmitari i pestë i ZPS-së deklaroi se “personi 2” kur kishte shkuar në shtëpi ishte në gjendje shumë të rëndë për shkak të rrahjeve që kishte marr gjatë mbajtjes.

Dëshmitari gjatë dhënies së dëshmisë së tij në pyetjet e ZPS-së u shpreh se “personi 2” kur ishte kthyer në shtëpi e kishte kokën e qartë dhe trupin e mavijosur nga rrahjet.

Më pas prokurori i ZPS-së e pyeti dëshmitarin e gjashtë edhe për personat tjerë të ndaluar nga UÇK-ja.

Holling: Çfarë tha ai për mënyrën se si e kishin rrahur, na e përshkruaj pak të lutem se çfarë tha ai lidhur me rrahjen

Dëshmitari: Ka treguar se shumë e kishin rrah dhe me sy e kemi parë që ka qenë i rrahur shumë

Holling: Na përshkruaj më tej se si dukej personi 2 pasi u lirua

Dëshmitari: Pasi ka ardhur në shtëpi kemi hyrë brenda dhe kokën e ka pas të qamë, fytyrën e ka pas ngjyrë të zezë dhe trupin e ka pas mavi të rrahur

Holling: Personi 2 a të tregoi nëse kishte parë të burgosur të tjerë së bashku me personin 1

Por kjo përgjigje e dëshmitarit nuk u dëgjua.

Holling: Personi 2 a e dinte se si quheshin këta personat tjerë të ndaluar

Dëshmitari: Jo

Ndërsa, kur u pyet nga ZPS-ja nëse familjarët e dëshmitarit i ka mësuar emrat e të ndonjë të burgosurit tjetër, për këtë përgjigje e tutje u kërkua të vazhdohet në seancë të mbyllur për publikun.

Në Dhomat e Specializuara në Hagë sot ka përfunduar dëshminë e tij dëshmitari i pestë i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në gjykimin ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Pas pauzës njëorëshe, seanca gjyqësore në Hagë vazhdoi të jetë e mbyllur për publikun.

Pyetjet e parashtruara nga trupi gjykues ndaj dëshmitarit të pestë u bënë në seancë të mbyllur për publikun, por në raste kishte edhe përmbajtje të reduktuar.

Pas përfundimit të pyetjeve nga ana e mbrojtjes së ish kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasniqi, karshi dëshmitarit të pestë të saj ZPS-së parashtroi edhe disa pyetje sqaruese për uniformën dhe emblemën që mbanin personat e maskuar për të cilën kishte folur dëshmitari.

Prokuroria kërkoi që një video për të cilën parashtroi disa pyetje për dëshmitarin e pestë të përfshihet si provë materiale në gjykimin ndaj ish-krerëve të UÇK-së, dhe për këtë nuk pati kundërshtime.

Por, për dallim nga katër dëshmitarët e kaluar dëshmitë e të cilëve u dëgjuan nga palët në seanca të mbyllura për publikun, një pjesë e dëshmitarit me kodin 3165 ka qenë e hapur për publikun. Por, që edhe gjatë dëgjimit të dëshmisë së tij masat si seanca të mbyllura por edhe pjesë të redaktuara kanë qenë mjaftë të shpeshta.

Dëshmitari i pestë i ZPS-së dëshminë e tij kundër Thaçit dhe të tjerëve e nisi javën që shkoi dhe gjatë dëshmisë së tij ai deklaroi para trupit gjykues në Hagë se d ka qenë pjesë e UÇK-së që nga korriku i vitit 1998.

Gjatë dëshmisë së tij në pyetjet e ZPS-së, dëshmitari i pestë deklaroi se disa anëtarë të UÇK-së me maska të zeza, ia kishin kidnapuar disa familjarë.

Derisa, javën e kaluar dëshmitari u morë në pyetje edhe nga mbrojtja e Thaçit dhe Veselit, në seancën e sotme mbrojtja e Selimit dhe Krasniqi parashtruan pyetjet e tyre.

Edhe seancën e sotme në gjykimin ndaj ish-krerëve të UÇK-së krahas pjesëve të shpeshta që ishin në seanca të mbyllura për publikun u karakterizuan edhe përmbajtjet e reduktuara.

Të mërkurën e kaluar, trupi gjykues u ka kërkuar parashtrime palëve, deri më 31 maj, në lidhje me hapat konkret që mund të merren për të siguruar që procedurat të jenë publike në shkallë më të lartë.

Ish-krerët e UÇK-së, për të cilët prokuroria pretendon se kanë kryer krime lufte, po gjykohen pas një procedure paraprake që ka zgjatur më shumë se dy vjet.

Gjatë krejt kësaj kohe, ish-presidenti Thaçi, ish-kryeparlamentarët Krasniqi dhe Veseli, si dhe ish-deputeti Selimi, po qëndrojnë në paraburgim në Hagë, ndërsa në paraqitjet e tyre para gjykatës ata janë deklaruar të pafajshëm.KP/Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Drejtësi
“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

Drejtësi
Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Lajme
Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Lajme
Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Lajme
Çfarë diskutonte ish-prokurori Metush Biraj me Shkodran Pulajn për gjykimin për 130 kg marihuanë?

Çfarë diskutonte ish-prokurori Metush Biraj me Shkodran Pulajn për gjykimin për 130 kg marihuanë?

Drejtësi
Kalo në kategori