LAJMI I FUNDIT:

Deputeti i LVV-së: Grupi ynë parlamentar dhe ministri Murati po tregohen të padrejtë me veteranët

Deputeti i LVV-së: Grupi ynë parlamentar dhe ministri Murati po tregohen të padrejtë me veteranët

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, ka dalë kundër qëndrimit të partisë së tij në lidhje me projektligjin për pagën minimale dhe përfitimet e veteranëve të luftës.

Reklama

Humolli thotë se vet ministri i Financave ka potencuar se nga ky ligj do të largohen veteranët e luftës.

“Nëse ministri nuk do të kishte potencuar se nga ligji largohen veteranët e luftës, ai do të kishte kaluar pa ndonjë problem të madh”, deklaroi deputeti në RTV Dukagjini, përcjell Telegrafi.

Ai shton se ministri i Financave e ka politizuar këtë ligj.

“Implikimi i veteranëve në çështjen e pagës minimale është një politizim. Po krijohet përshtypja se veteranët e luftës janë pengesë për punëtorët. Ky është një veprim i padrejtë nga grupi ynë parlamentar dhe ministri Murati. Ministri po sillet më një gjakftohtësi ndaj veteranëve të luftës. Unë e kam obligim të jem në krah të veteranëve edhe nëse ata bëjmë gabime apo sjellje jo të mira. Qeveria nuk i ka sqaruar veteranët për këto ndryshime”.

Deputeti i shumicës thotë se veteranët nuk kanë përgjegjësi për rritjen e numrit të tyre nga Komisioni Qeveritar.

Ai thotë se çështja e veteranëve nuk mund të konsiderohet vetëm si çështje teknike.

“Ne jemi njerëz të gjallë që jetojmë dhe nuk mund të konsiderohemi vetëm si çështje teknike”, deklaroi Humolli./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Banjska, fshati ku burrat qetësisht pinë birra e fëmijët flasin me specialët

Banjska, fshati ku burrat qetësisht pinë birra e fëmijët flasin me specialët

Lajme
Sulmi terrorist në veri - detaje të reja të lidhjes së shtetit të Serbisë me grupin e armatosur

Sulmi terrorist në veri - detaje të reja të lidhjes së shtetit të Serbisë me grupin e armatosur

Lajme
Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Lajme
Policia gjen aktivizuesin e mjetit shpërthyes në afërsi të Manastirit të Banjskës

Policia gjen aktivizuesin e mjetit shpërthyes në afërsi të Manastirit të Banjskës

Lajme
Vuçiq thotë se Radoiçiq nuk është plagosur, por nuk e mohon se ishte në grupin terrorist në Banjskë

Vuçiq thotë se Radoiçiq nuk është plagosur, por nuk e mohon se ishte në grupin terrorist në Banjskë

Lajme
U konfirmuan paralajmërimet e AKI-së për trajnimin e serbëve në Rashkë

U konfirmuan paralajmërimet e AKI-së për trajnimin e serbëve në Rashkë

Siguri
Kalo në kategori