LAJMI I FUNDIT:

Deputetë të Dumës të përfshirë në skandalin e kokainës që u kapën në ambasadën ruse në Argjentinë

Deputetë të Dumës të përfshirë në skandalin e kokainës që u kapën në ambasadën ruse në Argjentinë

Ligjvënësit rusë mund të kenë qenë pranuesit e fundit të disa prej 400 kilogramëve kokainë që u kapën nga ambasadën ruse në Buenos Aires të Argjentinës në vitin 2018.

Reklama

Kështu thuhet në një raport hulumtues të publikuar nga Qendra Dossier, duke shtuar se katër të dyshuar po përballen me gjykim në Rusi pas një hetimi njëvjeçar në zbulimin e kësaj sasie të kokainës në vlerë rreth 50 milionë dollarëve. Dy të dyshuar të tjerë po mbahen në Argjentinë.

Organizata Dossier tha se kishte marrë dokumente hetimore ruse dhe argjentinase, duke përfshirë 10 mijë faqe të dosjeve të çështjes dhe 402 orë përgjime telefonike si dhe transkriptime të marrjes në pyetje të dëshmitarëve dhe të dyshuarve, përcjell Telegrafi.

Dossier thotë se ish-oficeri i ushtrisë ruse Mikhail Kazantsev u kishte thënë hetuesve se i dyshuari kryesor në operacionin e kontrabandës së kokainës, Andrei Kovalchuk, kishte konfirmuar përmbajtjen e ngarkesës së sekuestruar me anë të një thirrje private pas arrestimit të bashkëpunëtorëve të tij të dyshuar.

“Sipas Kovalchuk, një pjesë e kokainës ishte menduar për deputetët e Dumës [Kuvendi i Rusisë] dhe për anëtarët e Këshillit të Federatës Ruse”, tha Kazantsev.

Daily Beast, e cila bashkëpunoi me Qendrën Dossier për hetimin, tha se dokumentet e marra tregojnë për një “mbulim të krijuar për të mbrojtur zyrtarët qeveritarë [të implikuar] dhe ndoshta bashkë-komplotistë të tjerë pa emër në zinxhirin ushqimor në Rusi”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Evropa
Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Serbia
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Një australian mbeti i vdekur dhe një tjetër u lëndua kur balena i goditi varkën

Një australian mbeti i vdekur dhe një tjetër u lëndua kur balena i goditi varkën

Australia
Ukraina thotë se ia ka shkatërruar Rusisë 5,000 dronë deri më tani

Ukraina thotë se ia ka shkatërruar Rusisë 5,000 dronë deri më tani

Evropa
Kalo në kategori