LAJMI I FUNDIT:

Dënimin e ish-kreut të AKI-së për arrestimin dhe deportimin e gylenistëve, media turke e vlerëson të turpshëm

Dënimin e ish-kreut të AKI-së për arrestimin dhe deportimin e gylenistëve, media turke e vlerëson të turpshëm

Media turke i kanë bërë jehonë dënimit të ish-shefit të Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës, Driton Gashi.

“Një vendim i turpshëm është marrë në Kosovë”, kështu e nis raportimin mediumi turk, Aksam, i cili jep detaje në lidhje me dënimin e ish-shefit të AKI-së.

Gashi është dënuar me 4 vjet e 8 muaj burgim për “keqpërdorim të detyrës zyrtare” me rastin e arrestimit të gylenistëve në Kosovë.


Rasti “Gylenistët”, ish-shefi i AKI-së dënohet me 4 vite e 8 muaj burgim
Lexo po ashtu Rasti “Gylenistët”, ish-shefi i AKI-së dënohet me 4 vite e 8 muaj burgim

Në vitin 2018, në një operacion të përbashkët të Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës (AKI) dhe inteligjencës turke, MİT, janë arrestuar gjatë anëtarë të FETO-s dhe u dërguan në Turqi.

Përveç vuajtjes së dënimit me burg, Gashit iu ndalua edhe çdo detyrë publike për katër vjet pas lirimit.

Ndërkohë, Valon Krasniqi, ish-drejtor i Departamentit të Shtetësisë dhe Emigracionit në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës, dhe Rrahman Sylejmani, ish-shefi i Departamentit të Emigracionit dhe të Huajve në Policinë Kufitare, të cilët ishin gjykuar së bashku me Gashin, janë shpallur të pafajshëm për mungesë provash të mjaftueshme.

Kryeministri i atëhershëm i Kosovës, Ramush Haradinaj kishte shkarkuar ministrin e Brendshëm, Flamur Sefaj si dhe Driton Gashin.

Haradinaj kishte deklaruar se operacioni ka ndodhur pa dijeninë e tij. Gjithashtu edhe ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi kishte bërë të ditur se nuk kishte dijeni për arrestimet.

Në atë kohë, shumë vende, veçanërisht SHBA-ja dhe Britania e Madhe e cilësuan operacionin si të paligjshëm dhe i cili shkel të drejtat e njeriut. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Xhelal Sveçla nuk e konsideron të arratisur Enver Sekiraqën, i përgjigjet Faton Hajrizit

Xhelal Sveçla nuk e konsideron të arratisur Enver Sekiraqën, i përgjigjet Faton Hajrizit

Lajme
Regjistrimi i popullsisë, Prishtina dhe Fushë Kosova me familjet më të vogla - mesatarja katër anëtarë

Regjistrimi i popullsisë, Prishtina dhe Fushë Kosova me familjet më të vogla - mesatarja katër anëtarë

Lajme
Regjistrimi i popullsisë, në Prishtinë mbi 30 për qind e banesave dhe shtëpive janë të pabanuara

Regjistrimi i popullsisë, në Prishtinë mbi 30 për qind e banesave dhe shtëpive janë të pabanuara

Lajme
Pushime “të kripura” në jug të Shqipërisë, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Pushime “të kripura” në jug të Shqipërisë, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Lajme
Ish-kryetari i Apelit, Shala: Faton Hajrizi ka qenë i njohur për arratisje, dikush duhet të marrë përgjegjësi

Ish-kryetari i Apelit, Shala: Faton Hajrizi ka qenë i njohur për arratisje, dikush duhet të marrë përgjegjësi

Drejtësi
Vala e të nxehtit, në Kosovë kufizohet orari i punës për disa kategori

Vala e të nxehtit, në Kosovë kufizohet orari i punës për disa kategori

Lajme
Kalo në kategori