Një tjetër vlerësim, një tjetër çmim për trajnerin e kombëtares, Gianni de Biasi.

Tekniku Italian ka marr “Pankina e Artë Speciale”, vlerësim ky që i bëhet trajnerëve më të mirë nga Federata Italiane e Futbollit dhe Shoqata e Trajnerëve Profesionist në Itali.

De Biasi mori këtë çmim në një ceremoni të zhvillua në Coverciano ku ishin të pranishëm emrat më të mëdhenj të futbollit italian.Gianni+De+Biasi+Panchine+oro+e+argento+Italian+_aacn-sxlDnx

Trajneri këtë trofe që e bëri atë hyj në historinë e futbollist shqiptar ia ka dedikuar të gjithë futbollistëve të kombëtares kuq e zi.

“Ia dedikoj këtë çmim të rëndësishëm djemve të mi. Është një nder i madh”, ishin fjalët e rastit të Gianni de Biasit.

Këtë çmim sezonin e shkuar e fitoi trajneri i kombëtares italiane, Antonio Conte.