LAJMI I FUNDIT:

DailyMail: Adoleshentët shqiptarë hyjnë ilegalisht në Britani dhe u bashkohen bandave të drogës

DailyMail: Adoleshentët shqiptarë hyjnë ilegalisht në Britani dhe u bashkohen bandave të drogës

DailyMail raporton se adoleshentët shqiptarë po hyjnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe po u bashkohen më pas bandave të drogës, me qëllim që të dërgohen në burg dhe për të kërkuar azil.

Të rinjtë e dëshpëruar sipas mediumit britanik po përfundojnë në disa kafene që përdoren si mbulesë për aktivitete të paligjshme nga bandat sikurse Hellbanianz dhe shpejt rekrutohen për të punuar në fermat e kanabisit ose për të shpërndarë drogë në pronat e Britanisë, transmeton Telegrafi.

Të vëzhguar nga afër prej bandave, adoleshentët punojnë për të shlyer borxhin e tyre ndaj personave që i ndihmuan për të hyrë në vend dhe për të dërguar para në shtëpi.

Nëse kapen nga policia, burrat pranojnë burgun pasi avokatët e mafias përdorin një arsyetim për të bllokuar deportimin në Shqipëri duke pretenduar se ishin viktima të skllavërisë moderne, ka pohuar një ekspert i bandës.

DailyMail shkruan se shqiptarët përbëjnë përqindjen më të madhe të njerëzve që hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm vitin e kaluar kishin hyrë 12,561 persona, duke udhëtuar me anije të vogla.

Bandat shqiptare siç raportohet kanë kapur kontrollin e ekonomisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 vjetëve të fundit pasi kanë krijuar një aleancë me kartelet e drogës në Amerikën Latine.

Midis tyre, banda Hellbanianz që gjendet në pronën Gascoigne në Barking, që gjendet në Londër lindore, konsiderohet një grup me ndikim. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori