LAJMI I FUNDIT:

Daçiq nuk e lejon kundërshtarin politik ta shfaq para publikut Marrëveshjen e Brukselit – madje e mohon se është nënshkrues i saj

Daçiq nuk e lejon kundërshtarin politik ta shfaq para publikut Marrëveshjen e Brukselit – madje e mohon se është nënshkrues i saj

Partia e Re Demokratike e Serbisë (DSS) publikoi një video të paraqitjes së përbashkët të liderit të DSS-së së Re, Millosh Jovanoviq dhe kryetarit të Partisë Socialiste të Serbisë (SPS), Ivica Daçiq.

Ky i fund nuk lejoi Jovanoviqin të shfaq para publikut Marrëveshjen e Brukselit gjersa Daçiq e mohoi se ishte nënshkrues i saj.

Gjatë një daljeje të përbashkët në Radio Televizionin Serb (RTS), Jovanoviq tha se Daçiq ishte pjesë e Qeverisë, e cila u pajtua që negociatat për Kosovën të zhvendosen nga Kombet e Bashkuara në Bashkimin Evropian.

“Në vitin 2011 qysh në fillim të dialogut teknik ua njohëm letërnjoftimet dhe u dhamë kopjet e librave kadastral dhe të amzës. Në vitin 2013, Daçiq ju i keni vendosur inicialet në Marrëveshjen e Brukselit dhe keni hequr gjykatat tona në veri, kemi tërhequr mbrojtjen civile”, tha Jovanoviq.

Megjithatë, Daçiq tha se kjo është “absolutisht e pavërtetë”, raporton nova.rs.

“Çfarë gënjeshtër, ja ku është marrëveshja”, u përgjigj Jovanoviq dhe u përpoq ta merrte nga tavolina marrëveshjen e Brukselit për t’ua treguar shikuesve.

“Më lejoni t’ju them një gjë, prisni që ta them unë”, tha Daçiq dhe vuri dorën mbi atë të Jovanoviqit për të mos lejuar që ai të marrë marrëveshjen dhe ta shfaq para publikut.

Ndryshe, Daçiq ishte Ministër i Punëve të Jashtme në kohën kur u nënshkrua marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë

Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë "vijën e kuqe të Putinit"

Botë
Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Botë
Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Afrika
Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Botë
Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Serbia
Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Amerika
Kalo në kategori