LAJMI I FUNDIT:

“Cunami i akullt” – turistët filluan të ikin kur copat e akullin u shkëputën dhe krijuan dallgë të mëdha në Islandë (Video)

“Cunami i akullt” – turistët filluan të ikin kur copat e akullin u shkëputën dhe krijuan dallgë të mëdha në Islandë (Video)

Vetëm pak sekonda para se copat e mëdha të akullit të shkëputeshin dhe të binin në ujë, një grup turistësh në Islandë dukej se po e shijonin çdo moment.

Megjithatë, nëna natyrë tregoi forcën e saj – duke detyruar turistët të vrapojnë në të gjitha anët që ta shpëtojnë kokën nga dallgët e mëdha që u krijuan pasi copat e akullit përfunduan në ujë, transmeton Telegrafi.


Një grup turistësh që së bashku me ciceronin po shijonin pamjet e rralla që ofrojnë copat e mëdha të akullit, mbetën të habitur kur ato filluan të shkëputen e nga presioni u krijuan dallgë të mëdha, duke bërë kështu që gjithçka të lëkundet e ata të vrapojnë për t’i shpëtuar më të keqes.

Ndryshe shkencëtarët vazhdimisht janë duke paralajmëruar se ngrohja globale vazhdon të jetë problem i madh për njerëzimin, e në veçanti nëse sasi të mëdha të akullit shkrihen. /Telegrafi/

https://www.youtube.com/watch?v=fTldGhntdgY

Në trend Botë

Më shumë
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Amerika
Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Azia
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

Kroacia
Kalo në kategori