Coronavirusi po vazhdon përhapjen e tij në të gjithë botën, me gati 30 milionë raste të konfirmuara në 188 vende dhe me numër të vdekjeve që po i afrohet shpejtë njëmilionëshit.

Gjashtë muaj pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e deklaroi atë një pandemi, virusi është në rritje në shumë vende dhe disa që patën sukses të dukshëm në “shtypjen e shpërthimeve fillestare” po shohin gjithashtu që infeksionet po rriten përsëri.

Numri i rasteve të konfirmuara gjatë pikut të pranverës ka të ngjarë të jetë një nënvlerësim i nivelit të vërtetë të infeksionit, pasi testimi i përhapur nuk ishte i disponueshëm në shumë vende në fillim të vitit, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Ku po rriten rastet dhe vdekjet?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) regjistroi një rritje rekord një-ditore të numrit të infeksioneve të reja me coronavirus më 13 shtator, me 307.930 të raportuar për 24 orë.

Numri më i lartë i infeksioneve të reja u regjistrua në Indi, e cila ka numrin e dytë më të madh të rasteve të konfirmuara në botë, pas Shteteve të Bashkuara.

India po regjistron shifra prej pak më pak se 100,000 rastesh në ditë.

Qeveria ka hequr kufizimet në përpjekje për të rritur ekonominë, por rritja është gjithashtu një reflektim i testimit në rritje – pasi testet ditore janë rritur dhe kanë arritur më shumë se një milion në ditë në gusht.

Duke pasur parasysh madhësinë e popullsisë së saj, India ka një normë relativisht të ulët të vdekjes nga COVID-19. Por numri i të vdekurve ka kapërcyer ende 1,000 çdo ditë që nga fillimi i shtatorit, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Në Amerikën Latine, Brazili ka numrin më të lartë të vdekjeve, me rreth 130,000 deri më tani. Gjithashtu ka regjistruar më shumë se katër milionë raste, e treta më e larta në botë.

Rastet e sapo konfirmuara në rajon po rriten gjithashtu në Argjentinë, e cila tani ka më shumë se gjysmë milioni të rasteve në total.

Në Lindjen e Mesme, Irani është prekur keq nga virusi dhe dokumentet e zbuluara në shërbimin Persian të BBC sugjerojnë se numri i të vdekurve është më shumë se dyfishi i totalit zyrtar prej rreth 23,000. Iraku fqinj gjithashtu ka parë një rritje të rasteve.

Rastet po vazhdojnë të rriten në Indonezi dhe vendi ka regjistruar gati 9,000 vdekje – numri më i lartë në Azinë Juglindore.

Në anën tjetër, Afrika ka regjistruar më shumë se një milion raste të konfirmuara, megjithëse nuk dihet përmasat e vërteta të pandemisë në kontinent.

Shkalla e testimit raportohet të jetë e ulët, gjë që mund të shtrembërojë vlerësimet zyrtare, por Afrika e Jugut dhe Egjipti kanë parë shpërthimet më të mëdha të regjistruara atje deri më tani.

Afrika ka regjistruar më shumë se një milion raste të konfirmuara, megjithëse nuk dihet përmasat e vërteta të pandemisë në kontinent.

Shkalla e testimit raportohet të jetë e ulët, gjë që mund të shtrembërojë vlerësimet zyrtare, por Afrika e Jugut dhe Egjipti kanë parë shpërthimet më të mëdha të regjistruara atje deri më tani.

Rastet e coronavirusit rriten përsëri në Evropë

Disa vende evropiane po regjistrojnë një numër në rritje të rasteve ditore mes frikës nga një rigjallërim i virusit.

Hans Kluge, drejtori i përgjithshëm i zyrës së OBSH-së në Evropë, e ka krahasuar COVID-19 me një “tornado me një bisht të gjatë” dhe paralajmëroi se rastet në rritje midis të rinjve mund të përhapin sëmundjen tek njerëzit e moshuar më të prekshëm.

Një numër vendesh evropiane kanë rivendosur bllokimet lokale në rajonet e tyre më të prekura, dhe ka apelime të reja që njerëzit të veshin maskat dhe të ndjekin rregullat e distancimit shoqëror.

Ndërkohë Izraeli gjithashtu do të imponojë një bllokim të ri kombëtar – me kufizime të ashpra që hyjnë në fuqi në vitin e ri hebre të premten.

Bllokimi i dytë i vendit vjen pasi filloi të regjistrojë më shumë se 4,000 raste të reja në ditë në javët e fundit.

Vendet e tjera që kanë parë një ringjallje të virusit përfshijnë Perunë, Korenë e Jugut dhe Australinë – edhe pse pas rivendosjes së kufizimeve më të ashpra, shumica e këtyre tani po shohin rënien e rasteve.

Virusi, i cili shkakton infeksionin respirator COVID-19, u zbulua për herë të parë në qytetin Wuhan, Kinë, në fund të vitit 2019.

Përhapja e shpejtë u përhap në të gjithë globin në muajt e parë të vitit 2020 dhe deklaroi një pandemi globale nga OBSH në 11 Mars. /Telegrafi/