Mirazur në Francë është kurorëzuar si restoranti më i mirë në botë në një ceremoni çmimesh në Singapor.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, restoranti në Rivierën Franceze u vendos në krye të garës vjetore të organizuar nga World’s 50 Best Restaurants.

Mirazur, i drejtuar nga një kuzhinier argjentinas, u vlerësua për një numër të pjatave të tij.

Çmimet, të ndara që nga viti 2002, tani vënë para konkurrencës disa restorante, edhe pse disa e ekspertë e vënë në dyshim metodologjinë.

Lista thuhet të jetë hartuar bazuar në gjykimin e më shumë se 1000 ekspertëve të kuzhinës.

Kështu, në bazë të rezultateve të këtij viti, Spanja kishte tre restorante në top 10, ndërsa Franca, Danimarka dhe Peruja kishin nga dy.

Mbretëria e Bashkuar kishte dy restorante në top 50 dhe të dyja janë nga Londra.

Kuzhinieri argjentinas Mauro Colagreco tha se ndihej sikur ai ishte “në qiell”, raporton Reuters.

Italian-Argentinian chef Mauro Colagreco poses for a photo session in the “Mirazur” restaurant on the French riviera city of Menton on April 13, 2019. – Mauro Colagreco was awarded three Michelin stars on January 21, 2019. (Photo by VALERY HACHE / AFP) (Photo credit should read VALERY HACHE/AFP/Getty Images)

Ai tha se fitimi i çmimit prestigjioz “tregoi se kur keni një ëndërr, të gjitha janë të mundura”.

Kuzhina argjentinase Mauro Colagreco tha se ndihej sikur ai ishte “në qiell”, raporton Reuters.

Ai tha se fitimi i çmimit prestigjioz “tregoi botën kur keni një ëndërr të gjitha është e mundur”.

Restoranti u hap në vitin 2006, dhe tani ka tre yje të Michelin.

Më poshtë ua sjellim listën e dhjetë restoranteve të zgjedhur si më të mirët:

Mirazur, Menton (Francë)

Noma, Kopenhagen (Danimarkë)

Asador Etxebarri, Axpe (Spanjë)

Gaggan, Bangkok (Tajlandë)

Geranium, Kopenhagen (Danimarkë)

Central, Lima (Peru)

Mugaritz, San Sebastian (Spanjë)

Arpège, Paris (Francë)

Disfrutar, Barcelona (Spanjë)

Maido, Lima (Peru) /Telegrafi/