LAJMI I FUNDIT:

Çmimi për ndërtesën më të mirë në botë u fitua nga spitali që mbledh ujërat e shiut në Bangladesh

Çmimi për ndërtesën më të mirë në botë u fitua nga spitali që mbledh ujërat e shiut në Bangladesh

Një spital i vogël me tulla në Bangladeshin rural me kanalin e tij zigzag është shpallur ndërtesa e re më e mirë në botë, duke fituar çmimin ndërkombëtar RIBA 2021.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një model i dizajnit “të ndërgjegjshëm për klimën” i ndërtuar me burimet minimale, spitali Friendship mposhti konkurrencën nga një galeri në Berlin nga David Chipperfield dhe një urë për biçikletë dhe këmbësorë në Danimarkë nga Wilkinson Eyre.

I vendosur në Satkhira, në peizazhin e ngopur me ujë të Bengalit në Bangladeshin jugperëndimor, fituesi i çmimit të Institutit Mbretëror të Arkitektëve Britanikë përdori ujin si pikënisjen e tij kryesore.

Kanali kalon rrugën e tij me zigzage nëpër vend, duke mbledhur ujë të vlefshëm shiu dhe duke ndihmuar në “flladitjen” e oborreve përreth gjatë muajve të verës.

Reklama
Reklama

Ai shërben gjithashtu si një pengesë midis departamentit të spitalit dhe spitalit ambulator, duke ndarë dy anët e zonës nëpër oborre të përbashkëta, pa pasur nevojë për një mur ndarës.

“Këtu ka ujë kudo”, thotë arkitekti Kashef Chowdhury, drejtor i Urbana, me bazë në Dhaka që qëndron pas projektit.

Në sezonin e shirave, vendasit bëjnë gjithçka që munden për të mbledhur dhe ruajtur çdo pikë të fundit të ujit të freskët.

Prandaj, Chowdhury e ka projektuar ndërtesën që të jetë një “makinë për grumbullimin e ujit të shiut”, me çdo çati dhe sipërfaqe të oborrit që derdhet në kanalin qendror, i cili shkon në dy rezervuarë depozitimi në të dy skajet e hapësirës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Evropa
Trumpit pritet t'i ngritet aktakuza, pas

Trumpit pritet t'i ngritet aktakuza, pas "skandalit" me yllin pornografik

Amerika
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Evropa
Kalo në kategori