Ekspertët pohojnë se erëzat gjithashtu kanë jetëgjatësi, mirëpo na këshillojnë që të mos i mbajmë në rafte për më shumë se një vit

Kjo ka të bëjë veçanërisht me erëzat e bluara, ndërsa, për shembull, shkopinjtë e kanellës ose anisi yll mund të zgjasin shumë më gjatë, sepse brendësia e tyre nuk është e ekspozuar ndaj oksigjenit, gjë që ndryshon shijen dhe erën e erëzave me kalimin e kohës.

Është mirë që erëzat të ruhen në një vend të thatë dhe të errët, në enë të mbyllura hermetikisht, transmeton Telegrafi.

Natyrisht, edhe nëse përdorni ndonjë që qëndron për një kohë të gjatë, nuk do të dëmtojë stomakun tuaj, por ndjenja juaj e nuhatjes dhe shijes nuk do të shijojë plotësisht.

Jetëgjatësia e pakufizuar

Vanilja ka një afat të pakufizuar të ruajtjes, dhe erëzat në formën origjinale do të zgjasin më gjatë, domethënë të pabluara (karafili, piperi i zi i pabluar) – deri në katër vjet.

Kjo vlen edhe për farat (megjithëse lulëkuqja dhe susami duhet të zëvendësohen pas dy vjetësh), si dhe ekstraktet.

Erëzat e bluara (shafrani i Indisë, arrëmyshky, kanella) do të zgjasin nga 2 deri në 3 vjet.

Bimët e erëzave (aguliçja, borziloku…) përdoren më së miri para fundit të vitit të tretë.

/Telegrafi/