LAJMI I FUNDIT:

Çfarë pritet të prezantojë Apple të hënën?

Çfarë pritet të prezantojë Apple të hënën?

IMac i ri, iPhoneOS 14 apo një surprizë? Kjo pritet nga konferenca e zhvilluesve Apple WWDC.

Konferenca vjetore e zhvilluesve të Apple WWDC është thjesht në internet këtë vit për shkak të coronavirusit.


Si gjithmonë, tashmë ka thashetheme dhe spekulime të ndryshme rreth asaj që kompania me siguri do të prezantojë të hënën në mbrëmje, transmeton Telegrafi.

Këtu është një përmbledhje e asaj që duhet të prisni.

iOS bëhet iPhoneOS

Konferenca e qershorit, e cila zakonisht ndiqet nga mijëra zhvillues, karakterizohet edhe një herë me versione të reja softuerësh.

Apple do të paraqesë azhurnimin e planifikuar në iOS 14 dhe iPadOS 14, si dhe sistemin e ri operativ Mac dhe Watch.

Dhe termi iOS, i përdorur për dhjetë vjet, ka të ngjarë të ‘vdes’.

Në vend të kësaj, Apple dëshiron të thërrasë sistemin operativ tani e tutje iPhoneOS, siç e parashikoi të enjten Jon Prosser.

Tashmë flitet se Apple mund të prezantojë edhe një TV gjatë kësaj konference, por edhe syzet e reja nga Apple, për të cilat është e sigurt se shumë shpejtë do të dalin në treg.

Por është e paqartë nëse shefi i Apple Tim Cook do të paraqesë një surprizë në fund të prezantimit të tij, siç bënte edhe ish-shefi i Apple Steve Jobs. /Telegrafi/