LAJMI I FUNDIT:

Çfarë i ndodhë trupit nëse e hani një kastravec në ditë

Çfarë i ndodhë trupit nëse e hani një kastravec në ditë

Qysh prej kohërave të lashta, kastravecët janë përdorur në kuzhinat indiane, por janë përdorur edhe në mjekësinë tradicionale.

Reklama

Kjo për shkak se, në shtetet e nxehta si India, kastravecët e ofrojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin, transmeton Telegrafi.

Dhe, ky nuk është i vetmi përfitim që kastravecët na sjellin.

Më poshtë ju sjellim disa prej përfitimeve që na sjell konsumimi i kastravecëve.

Konsumimi i kastravecit na mbron nga sëmundjet neurologjike
Fisetini që gjendet te kastravecët është identifikuar për rolin që e ka në shëndet më të mirë të trurit. Kastravecët përmbajnë edhe fosfor, ndërkaq mungesa e tyre është e ndërlidhur me rritjen e rrezikut të sëmundjeve kognitive. Prandaj, konsumimi i kastravecit na mban trurin të mprehtë e të fokusuar.

Humbni peshë më shpejt
Përmbajtja e lartë e ujit në kastravec ndihmon që të ngopeni më shumë, prandaj e kontrolloni apetitin dhe kjo ndihmon në humbje të peshës.

Zvogëlohet rreziku i kancerit
Përbërësit që gjenden në kastravecë ndërlidhen me reduktim të rrezikut të llojeve të caktuara të kancerit.

Përmirësohet sistemi i tretjes
Përmbajtja e fibrave dhe sasia e mirë e ujit që gjenden në kastravecë ndihmojnë në sistem më të mirë të tretjes.

Lëkura përmirësohet
Kastravecët e mbajnë trupin të hidratuar dhe kjo është gjë e mirë për lëkurën. Ata gjithashtu përmbajnë edhe vitaminë C, vitamina B dhe zink, e që të gjithë janë krucialë për lëkurë të mirë. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Dietë
Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Shëndetësi
Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Shëndetësi
Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Shëndetësi Lajme
Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Të njohim produktet
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori