“Dëshirojë që ai të bëhet futbollisti më i mirë në botë”, tha dhjetë vjet më parë, Arsene Wenger duke komentuar cilësitë e Carlos Velas, i cili kurrë nuk arriti të bëhej as te Arsenali.

Por, 30-vjeçari meksikan po shkëlqen në ligën amerikane të futbollit, MLS, duke shënuar 26 gola këtë sezon dhe ka bërë 15 asistime.

Sulmuesi i Los Angeles FC, i quajtur së fundmi FIAT nga Zlatan Ibrahimovic dhe vetë Ferrari, tregoi se sa i mirë ishte kundër Soundtle Sounders.

Në epërsinë e skuadrës prej dy golave 2-0, Vela mori topin në një distancë prej 25 metrave larg golit, duke shmangur disa kundërshtar dhe në fund edhe portierin.

Më herët ai realizoi edhe një gol nga pika e bardhë gjersa Los Angeles fitoi me rezultat të thellë prej 4-0.

LAFC është 19 pikë përpara vendit të dytë, Minesotës në Konferencën Perëndimore dhe 16 pikë më të larta se Atlanta dhe Philadelphia, ekipet drejtuese të Konferencës Lindore. /Telegrafi/