Gatuani bukën turke dhe shërbejeni për mëngjes, darkë ose për drekë

Përbërësit:

– 500 g mielli;
– 2 lugë tharmë;
– 150 ml ujë të ngrohtë;
– 150 ml qumësht (të ketë temperaturë dhome);
– kripë sipas shijes;
– 3 lugë vaj ulliri.

Për lyerje:

– spec i bluar;
– majdanoz;
– gjalpë të shkrirë.

Përgatitja:

▪ Përzieni kripën dhe miellin, ndërsa tharmin thërrmojeni me ujë të ngrohtë.
▪ Kur të aktivizohet tharmi, përzieni të dy tretjet dhe shtoni qumështin.
▪ Ngjisheni derisa të gjithë përbërësit të bashkohen.
▪ Në fund shtoni vajin e ullirit dhe ngjisheni derisa të bëhet brumë i lëmuar.
▪ Lyeni brumin me vaj ulliri, mbulojeni dhe lëreni një orë që të bymehet në ambient të ngrohtë.
▪ Ndani brumin në 6 pjesë dhe formoni topa.
▪ Spërkateni sipërfaqen me mielli, lërini topat e brumit edhe pak dhe hidhni sipër miell.
▪ Përhapni në një rreth të hollë dhe pastaj kalojeni në një tigan dhe piqeni në zjarre mesatarisht të lartë rreth 5 – 7 minuta (2.5 – 3 minuta në secilën anë).
▪ Në gjalpin e shkrirë shtoni majdanoz të copëtuar dhe speca të grimcuar dhe lyejeni secilën simite.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.