LAJMI I FUNDIT:

Britania do të dërgojë municione në vlerë të rreth 300 milionë eurove Ukrainës

Britania do të dërgojë municione në vlerë të rreth 300 milionë eurove Ukrainës

Britania e Madhe është zotuar të shpenzojë 285 milionë euro gjatë vitit të ardhshëm për municione për Ukrainën.

Njoftimi vjen saktësisht dy vjet që kur forcat ruse të Vladimir Putinit filluan pushtimin e tyre në shkallë të plotë.


Kievi po përballet me mungesa akute municionesh dhe u ka kërkuar aleatëve ndihmë më të madhe ndërsa lufton kundër Rusisë, raporton skynews.

Zelensky foli për herë të parë rreth humbjeve të Ukrainës
Lexo po ashtu Zelensky foli për herë të parë rreth humbjeve të Ukrainës

Artileria ka rezultuar jetike për sukseset e Ukrainës, duke degraduar forcat ruse dhe duke i penguar ato të bëjnë përparime të rëndësishme.

Në krye të paketës së financimit të artilerisë dhe raketave, një seri e re kontratash prej shumë milionë eurove është nënshkruar midis krahut të prokurimit të Ministrisë së Mbrojtjes, Pajisjeve dhe Mbështetjes së Mbrojtjes dhe Sistemeve Cook Defense me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për të siguruar qindra tanke dhe automjete të blinduara.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas saktësisht dy vjet më parë duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë janë 'ballkonet solare' që po lulëzojnë në Gjermani?

Çfarë janë 'ballkonet solare' që po lulëzojnë në Gjermani?

Botë

"Ukraina nuk do të jetë Afganistani i dytë", thotë Zelensky pas miratimit të paketës me ndihmë amerikane

Botë
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Imazhet satelitore që pretendojnë se shfaqin pasojat e sulmit izraelit mbi bazën iraniane – është goditur sistemi raketor

Imazhet satelitore që pretendojnë se shfaqin pasojat e sulmit izraelit mbi bazën iraniane – është goditur sistemi raketor

Azia
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Kalo në kategori