Britania sot regjistroi vdekjet e 241 personave me COVID-19 në numrin më të lartë të vdekjeve që nga 5 qershori, pasi 21,331 persona të tjerë u konfirmuan që ishin testuar pozitivë.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, vdekjet shënojnë një rritje prej 68.5 për qind nga 143 të konfirmuar të martën e kaluar, ndërsa rastet janë një rritje prej 23.8 për qind me 17,234 të konfirmuara po atë ditë.

Numri i njerëzve të pranuar në spital u rrit në 1,019 më 15 tetor, treguan të dhënat e botuara sot, duke shënuar për herë të parë që nga maji një rritje katërshifrore.

Megjithëse numrat po rriten në të gjithë bordin, ka shenja që shpërthimi po ngadalësohet në pjesë të mëdha të Anglisë, me normat e infeksionit që bien javët e fundit dhe shpejtësia e rritjes së numrave kombëtar u zvogëlua dhe ngeci në mes të tetorit.

Zëvendës shefi mjekësor i Anglisë, profesor Jonathan Van-Tam, pretendoi se shpërthimi ishte shndërruar në një ‘lojë të dy gjysmave’, duke treguar të dhënat që tregojnë se nivelet javore të infeksionit kanë rënë për 10-19 vjeç dhe 20-29 vjeç.

Por në të njëjtën frymë, ai paralajmëroi se rastet ‘që vijnë nga grupmoshat më të reja tani po depërtojnë në ato grupe të moshës më të vjetër’, të cilët rrezikojnë më shumë të sëmuren rëndë ose të vdesin nga COVID-19.

Por profesori Van-Tam paralajmëroi shpërthimin ‘është shtrirë nga bregu në bregdet dhe tani shtrihet shumë larg vendit’.

Ai gjithashtu theksoi se sëmundja është përqendruar ende kryesisht në Veri, duke këmbëngulur se nuk do të ishte e drejtë të miratoheshin masa më të ashpra për miliona njerëz që jetojnë në Jug.

Po sipas mediave britanike, kryeministri Boris Johnson sonte pranoi se ‘virusi nuk po përhapet aq shpejt sa në shkurt dhe mars’ por u tha miliona njerëzve në konferencën për shtyp të Downing Street sonte se të dhënat ‘tregojnë qartë pse duhet të veprojmë’.

Ai tha se veprimi është i nevojshëm për të zvogëluar shkallën R dhe për të kontrolluar virusin në Veri, ku sëmundja është më e përhapur. /Telegrafi/