Bill Gates, njeriu i dytë më i pasur në botë, e bleu atë për 645 milionë dollarë (600 milionë euro), një super jaht futurist që shkon plotësisht me hidrogjen të lëngshëm, që do të thotë se emisioni i vetëm i tij është uji.

Reklama

Anija futuristike funksionon plotësisht me hidrogjen të lëngshëm.

Jahti luksoz i oqeaneve është i gjatë 112 metra dhe pesë kuverta me hapësirë ​​për 14 të ftuar, 31 anëtarë të ekuipazhit, një palestër, një studio yoga, një sallon bukurie, një dhomë masazhi dhe një pishinë në kuvertën e saj të pasme.

Por tipari i saj më mbresëlënës është i mbyllur në bodrum – dy rezervuarë me vakum, 28-tonësh që ftohen -253 C dhe mbushen me hidrogjen të lëngshëm që ushqen anijen.

Bill Gates, 64-vjeçar, është i njohur rregullisht për pushime në super jahte, por kjo është hera e parë që ai blen një të tillë, transmeton Telegrafi.

Në të kaluarën kam marrë me qira anije gjatë udhëtimeve verore në Mesdhe. Anija luksoze ekologjike pritet të jetë e gatshme të dalë në det të hapur në vitin 2024.

Hidrogjeni pompohet përmes një lloji të veçantë të qelizave të karburantit – një pajisje elektrokimike – që e shndërron atë në energji elektrike, ndërsa lëshon vetëm ujë që mund të pompohet me siguri në oqean.

Kur planet për AQUA u zbuluan, ai ishte vetëm një koncept, por vendimi i Gates për të kryer ndërtimin e tij është një moment historik. Blerja e jahtit është një shenjë e sigurt e interesit të manjatit për karburante alternative.

Gates është tashmë një investitor në Heliogen, një startup në Kaliforni që përdor një softuer të zgjuar për të kontrolluar një seri pasqyrash që përqendrojnë rrezet e diellit për të gjeneruar nxehtësi ekstreme. Kompania synon të krijojë një burim të pastër të gazit të hidrogjenit duke ndarë molekulat e ujit pa përdorimin e karburanteve fosile.

Manjati ka argumentuar prej kohësh se investimi në sisteme të reja energjetike është një mënyrë më e mirë për t’i bërë kompanitë të zvogëlojnë emetimet e karbonit sesa të detyrojnë investitorët të tërhiqen nga ndërmarrjet e naftës kur varen shumë nga ekonomia karburantet fosile.

“Duke investuar në risitë e energjisë, ne mund të përfitojmë nga përparimi që kemi bërë në vendosjen e teknologjisë aktuale, siç është energjia e rinovueshme, që do të ndihmojë në përshpejtimin e kalimit të karburanteve fosile në një të ardhme të energjisë elektrike të besueshme dhe të përballueshme pa karbon”, tha Gates.

Ai shtoi: “Ne kemi nevojë për përparime të mëdha në teknologji që na lejojnë të furnizojmë rrjetin e energjisë elektrike me energji të pastër edhe gjatë ditëve pa erë, mot me re dhe natën”.

Edhe pse ky jaht i ri do të lëvizë më hidrogjen të lëngshëm, do të ketë gjithashtu një motor që lëvizë me naftë, si rezervë për shkak të mungesës së tanishme të stacioneve të karburantit të hidrogjenit. /Telegrafi/