LAJMI I FUNDIT:

Braziliania lind një fëmijë me gjatësi prej 59 centimetrash dhe peshon 7.3 kilogramë

Braziliania lind një fëmijë me gjatësi prej 59 centimetrash dhe peshon 7.3 kilogramë

Një grua në Brazil ka sjellë në jetë një fëmijë gjigant me përmasa 59 centimetra dhe që peshon 7.3 kilogramë.

Angerson Santos erdhi në botë pas prerjes cezariane në Spitalin Padre Colombo në Parintins, shteti Amazonas, të mërkurën, më 18 janar.

Mjekët besojnë se foshnja është më e madhja që ka lindur ndonjëherë në shtet, duke mposhtur rekordin e mëparshëm prej 5.9 kilogramëve dhe 53 centimetrave, raporton mirror.

Nëna e tij – 27-vjeçarja Cleidiane Santos dos Santos – kishte vizituar spitalin për një konsultë rutinë obstetrike. Por, mjekët e kuptuan shpejt se foshnja e palindur do të ishte shumë e madhe që ajo të mbarte deri në lindje, kështu që e mbajtën atë për një seksion cezarian.

Kirurgët kryen prerjen cezariane të nesërmen dhe Angerson lindi me peshë 7.328 kilogramë dhe 59 centimetra.

Reklama

Foshnja është në një inkubator, por është në gjendje të qëndrueshme dhe nuk ka anomali, sipas mjekëve në spital.

Angerson është aq i madh sa të gjitha rrobat e foshnjës që i kishin blerë prindërit nuk i përshtaten, kështu që spitali ka nisur të mbledhë fonde për të ndihmuar familjen.

Angerson thyen rekordin e mëparshëm shtetëror të Amazonas të vendosur nga Pedro Aluizio, i cili lindi në Parintins në 2014 me peshë 6.74 kilogramë dhe masë 57 centimetra.

Para kësaj, rekordi mbahej nga një foshnjë e lindur në komunë në vitin 2011 me peshë 6.12 kilogramë dhe masë 56 centimetrash. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Falimenton restoranti i njohur në Shqipëri, ndërsa kompania kosovare e taksive kthen veturat elektrike në gaz

Falimenton restoranti i njohur në Shqipëri, ndërsa kompania kosovare e taksive kthen veturat elektrike në gaz

Virale
Skandal në Francë: Gratë e zhveshura viheshin në radhë për të bërë seks me presidentin Jacques Chirac

Skandal në Francë: Gratë e zhveshura viheshin në radhë për të bërë seks me presidentin Jacques Chirac

Interesante
Biden ia huq gjatë vizitës në qytetin e shkatërruar nga tornadoja, në vend se t’i thotë Rolling Fork e ngatërron me Rolling Stone

Biden ia huq gjatë vizitës në qytetin e shkatërruar nga tornadoja, në vend se t’i thotë Rolling Fork e ngatërron me Rolling Stone

Fun
Britania e Madhe tallet me doktrinën e re të Putinit

Britania e Madhe tallet me doktrinën e re të Putinit

Fun
Djaloshi 4 vjeçar nga Emiratet e Bashkuara Arabe thyen rekord – bëhet personi më i ri që boton një libër

Djaloshi 4 vjeçar nga Emiratet e Bashkuara Arabe thyen rekord – bëhet personi më i ri që boton një libër

Interesante
Nga e ka origjinën dita e gënjeshtrave - 1 Prilli?

Nga e ka origjinën dita e gënjeshtrave - 1 Prilli?

Interesante
Kalo në kategori