LAJMI I FUNDIT:

“Bosnja do të duket si festë nëse kjo ndodh” – publikohet letra sekrete e Nixonit drejtuar Clintonit, si e parashikoi luftën e përgjakshme në Ukrainë?

“Bosnja do të duket si festë nëse kjo ndodh” – publikohet letra sekrete e Nixonit drejtuar Clintonit, si e parashikoi luftën e përgjakshme në Ukrainë?

Biblioteka presidenciale Clinton deklasifikoi përmbajtjen e një letre dërguar nga Richard Nixon, ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë, presidentit të atëhershëm të SHBA Bill Clinton më 21 mars 1994, një muaj para vdekjes së tij.

Sipas mediave, aty përmendet një luftë e mundshme në Ukrainë, të cilën ai e krahasoi me atë në Bosnje dhe Hercegovinë, transmeton Telegrafi.


Theksohet se në atë letër, e cila doli të ishte profetike, 81-vjeçari Nixon paraqet një vlerësim prej shtatë faqesh të situatës politike në Rusi, e cila në atë kohë drejtohej nga presidenti Boris Jelcin.

Nixon parashikon një ndërprerje të marrëdhënieve midis Moskës dhe Kievit, dhe se një nga nacionalistët mund të marrë pushtetin.

Shtetet e Bashkuara ende refuzojnë të dërgojnë raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë
Lexo po ashtu Shtetet e Bashkuara ende refuzojnë të dërgojnë raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë

Megjithëse Nixon mbahet mend nga shumë për aferën “Watergate”, duhet thënë se gjatë Luftës së Ftohtë ai ishte iniciatori i përmirësimit të marrëdhënieve me Bashkimin Sovjetik.

Në Moskë në 1972, Nixon, si presidenti i parë amerikan që vizitoi kryeqytetin e Rusisë, nënshkroi një marrëveshje me liderin sovjetik Leonid Brezhnev për kufizimin e armëve strategjike bërthamore.

Nixon i shkroi letrën Bill Clintonit pasi u kthye nga një udhëtim dyditor në Rusi dhe Ukrainë, dhe bazuar në atë që pa atje, ai i tha Clintonit se demokracia e krijuar rishtazi ishte në rrezik dhe se ditët e Boris Jelcinit si lider i padiskutueshëm i Rusisë ishin të numëruara.

“Sulmet e tij të pirjes së madhe janë më të gjata dhe periudhat e tij të depresionit janë më të shpeshta. Gjëja më problematike është se, në atmosferën anti-amerikane në Duma dhe në vend, ai nuk mund të përmbushë më detyrimet e tij ndaj jush dhe liderëve të tjerë perëndimorë”, përshkruan Nixon gjendjen e presidentit të atëhershëm rus.

Rusët shkatërruan kishën ortodokse gjatë sulmeve ajrore në Odesa, Zelensky: Do të hakmerremi
Lexo po ashtu Rusët shkatërruan kishën ortodokse gjatë sulmeve ajrore në Odesa, Zelensky: Do të hakmerremi

Ai e vlerësoi situatën në Ukrainë në atë kohë si “shumë shpërthyese” dhe deklaroi se “nëse lejohet të dalë jashtë kontrollit, Bosnja do të duket si një festë në kopsht”, duke iu referuar luftës që ishte në shpërthim të plotë në atë kohë.

Thuhet se Nixon e ka këshilluar Clintonin të forcojë misionin diplomatik amerikan në Kiev. Në letrën e tij, ai ka rrëfyer bisedat që ka pasur me biznesmenë amerikanë, të cilët i janë ankuar se ambasada amerikane në kryeqytetin ukrainas nuk ka staf të mjaftueshëm dhe nuk menaxhohet siç duhet.

Ai i kërkoi gjithashtu Clintonit që të kontaktojë pasardhësit e mundshëm të Jelcinit.

Po gjuanin granata dore në drejtim të ukrainasve, momenti kur artileria e Kievit godet ushtarët rusë në istikame
Lexo po ashtu Po gjuanin granata dore në drejtim të ukrainasve, momenti kur artileria e Kievit godet ushtarët rusë në istikame

“Bush bëri gabimin duke qëndruar me Gorbaçovin për një kohë të gjatë për shkak të marrëdhënies së tij të ngushtë personale me të. Ju duhet ta shmangni atë gabim në marrëdhënien tuaj shumë të mirë personale me Jelcinin”, i tha Nixon Clinton.

Megjithatë, ai nuk ishte i sigurt se kush mund të merrte pushtetin në Rusi.

“Nuk ka ende asnjë në klasin e Jelcinit si një udhëheqës potencial i Rusisë”, shkroi Nixon.

Megjithatë, ai parashikoi se një “kandidat i besueshëm presidencial” mund të lindte nga valët nacionaliste dhe populiste në Rusi.

Letra e Nixonit drejtuar Clintonit u dërgua më shumë se pesë vjet përpara se Vladimir Putin të vinte në pushtet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një rreshtim i rrallë i gjashtë planetëve do të vijë së shpejti - çfarë do të thotë kjo për Tokën?

Një rreshtim i rrallë i gjashtë planetëve do të vijë së shpejti - çfarë do të thotë kjo për Tokën?

Botë
Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
Deklaratë e fuqishme e Macronit: Kievi duhet të lejohet të neutralizojë bazat ushtarake ruse

Deklaratë e fuqishme e Macronit: Kievi duhet të lejohet të neutralizojë bazat ushtarake ruse

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Kalo në kategori