LAJMI I FUNDIT:

Bosnja dhe Hercegovina është në rrezik të shpërbërjes dhe luftës së re, paralajmëron zyrtari më i lartë i BE-së

Bosnja dhe Hercegovina është në rrezik të shpërbërjes dhe luftës së re, paralajmëron zyrtari më i lartë i BE-së

Përfaqësuesi kryesor i komunitetit ndërkombëtar në Bosnje ka paralajmëruar se vendi është në rrezik të menjëhershëm për t’u shpërbërë dhe se ekziston një perspektivë “shumë reale” e një rikthimi në konflikt.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, në një raport për OKB-në të parë nga The Guardian, Christian Schmidt, përfaqësues i lartë për Bosnjë dhe Hercegovinën, tha se nëse separatistët serbë zbatojnë kërcënimin e tyre për të rikrijuar ushtrinë e tyre, duke ndarë forcat e armatosura në dysh, atëherë më shumë paqeruajtës ndërkombëtarë do të duhej të dërgoheshin përsëri për të ndaluar ‘rrëshqitjen’ drejt një lufte të re.


Detyrat paqeruajtëse ndërkombëtare në Bosnjë janë aktualisht detyrë e një force të mbetur të BE-së (Eufor) që është me 700 trupa.

NATO-ja ruan një qëndrim zyrtar me një seli në Sarajevë. Mandati njëvjeçar për të dyja palët do të rinovohet këtë javë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, por Rusia ka kërcënuar të bllokojë një rezolutë  nëse të nëse të gjitha referencat ndaj përfaqësuesit të lartë nuk hiqen, duke minuar potencialisht autoritetin e Schmidt si mbikëqyrës i marrëveshjes së paqes të Dejtonit të vitit 1995 .

Në raportin e tij të parë që nga marrja e postit në gusht, Schmidt, një ish-ministër i qeverisë gjermane, paralajmëroi se Bosnja po përballej me “kërcënimin më të madh ekzistencial të periudhës së pasluftës”.

Udhëheqësi serb i Bosnjës, Milorad Dodik, po kërcënon të tërhiqet nga institucionet e nivelit shtetëror, përfshirë nga ushtria kombëtare të ndërtuar me ndihmën ndërkombëtare gjatë çerek shekullit të kaluar, dhe të rindërtojë një forcë serbe.

Më 14 tetor, Dodik tha se do të detyronte ushtrinë boshnjake të tërhiqej nga Republika Srpska (gjysma serbe e Bosnjës) duke rrethuar kazermat e saj dhe se nëse perëndimi do të përpiqej të ndërhynte ushtarakisht, ai kishte “miq” që kishin premtuar se do të mbështesnin kauza serbe, një referencë e supozuar për Serbinë dhe Rusinë. /Telegrafi/