Borussia Dortmund fiton ndaj Sttutgart, afrohet ndaj lider me vetëm një pikë

Borussia Dortmund ka arritur të shënojë fitore ndaj Stuttgart me rezultat 2-1 në kuadër të javës së 12-të të Bundesligas.

Pjesa e parë nuk solli shumë rase, ku vetëm dy prej tyre mund të veçohen.

Donyell Malen i Dortmund provoi i pari në minutën e 12-të, ndërsa mysafirët kishin rast me Tanguy Coulibaly, por asnjëri nuk ishte i saktë.

Pjesa e dytë kishte më shumë ritëm dhe raste, ku për rrjedhojë erdhën edhe golat.

Dortmund shënoi në minutën e 56-të me Donyell Malen, i cili gjeti rrjetën me një minutën e 56-të.

Por pas vetëm shtatë minutash mysafirët arritën të barazonin. Roberto Massimo shënoi për 1-1.

Pas barazimit milionerët tentuan të barazonin rezultatin, duke renditur rastet, por Manuel Akanji qëlloi shtyllën, Jude Bellingham dhe Malen nuk ishin të saktë.

Aksionet e mira dhe sulmet ia shpërblyen Dortmundit në minutën e 85-të, kur Marco Reus shënoi për 2-1.

Me këtë fitore Dortmun mbetet në vendin e dytë, por me vetëm një pikë më pak se Bayern Munich. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore LiveScore

Grushte të fuqishme dhe hedhje në tokë, turko-gjermani Cinkara e fiton luftën ndaj boksierit kosovar Armend Xhoxhaj

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon ‘arsyen e vetme’ që çoi tek përplasja e Salahut me Kloppin

Salah dhe Klopp përfshihen në një përplasje të furishme verbale – egjiptiani duhej të qetësohej nga Nunez

Klubi i ka 2,2 milionë euro borxh, ylli i Kosovës tregon si e ndërpreu kontratën falë FIFA-s

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Tuchel e ka analizuar Real Madridin në detaje – por zbulon një shqetësim të madh para ndeshjes