LAJMI I FUNDIT:

Blinken njofton planet e SHBA-së për të rihapur konsullatën “e mbyllur nga Trump” në Jerusalem

Blinken njofton planet e SHBA-së për të rihapur konsullatën “e mbyllur nga Trump” në Jerusalem

Pas takimit me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Jerusalem, Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken u drejtua për në Bregun Perëndimor të okupuar të martën ku u zotua të rihapë konsullatën e vendit të tij në Jerusalem, i cili kishte shërbyer historikisht si një zyrë e ngarkuar me marrëdhëniet diplomatike me Palestinën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, komentet e tij erdhën gjatë një konference shtypi pas një takimi me presidentin Palestinez Mahmoud Abbas në Ramallah si pjesë e një vizite zyrtare në Palestinë.

Siç thuhet më tej, gjatë takimit, të dy palët diskutuan përpjekjet e fundit për të konsoliduar armëpushimin në të gjithë territoret e okupuara palestineze, duke përfshirë Jerusalemin dhe Gazën, rindërtimin e Rripit të shkatërruar të Gazës pas 11 ditësh sulme ajrore izraelite dhe mënyrat për të arritur një zgjidhje politike dhe për të zhvilluar partneritetin SHBA-Palestinë, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve e Palestinës WAFA.

Në konferencën për shtyp, Blinken tha se SHBA do të sigurojë 5.5 milionë dollarë ndihmë financiare emergjente në Rripin e Gazës dhe 32 milionë dollarë në mbështetje të organizatave ndërkombëtare të ndihmës.

“Ne do të vazhdojmë të kundërshtojmë çdo praktikë të njëanshme që çon në dhunë të mëtejshme midis Izraelit dhe Palestinës”, tha ai.

Njoftimet sinjalizuan “një kundërshtim të politikës amerikane” nën ish-presidentin Donald Trump, i cili kishte mbyllur misionin diplomatik për palestinezët në vitin 2019 dhe shkurtoi ndihmat për Autoritetin Palestinez (PA).

Në planin afatgjatë, Blinken evokoi “mundësinë e rifillimit të përpjekjeve për të arritur një zgjidhje me dy shtete, e cila ne vazhdojmë të besojmë se është mënyra e vetme për të siguruar me të vërtetë të ardhmen e Izraelit si një shtet hebre dhe demokratik, dhe natyrisht për t’u dhënë palestinezëve shtetin për të cilin kanë të drejtë”. /Telegrafi/