LAJMI I FUNDIT:

Biden, Trudeau dhe presidenti meksikan dënojnë sulmin ndaj institucioneve braziliane

Biden, Trudeau dhe presidenti meksikan dënojnë sulmin ndaj institucioneve braziliane

Presidenti i SHBA, Joe Biden, ai meksikan Andres Manuel Lopez Obrador dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau, dënuan sulmin ndaj institucioneve shtetërore të Brazilit, thuhet në një deklaratë të përbashkët.

“Ne qëndrojmë me Brazilin pasi mbron institucionet demokratike. Qeveritë tona mbështesin vullnetin e lirë të popullit brazilian”, thanë tre liderët që u takuan në një samit të Amerikës së Veriut në Meksikë, transmeton Telegrafi.

Dhe krerët e tre degëve të qeverisë braziliane publikuan një deklaratë të përbashkët sot, duke dënuar ato që ata i quajtën “akte terroriste” në Brasilia një ditë më parë, kur mbështetësit e ish-presidentit Jair Bolsonaro sulmuan kryeqytetin dhe pushtuan institucionet shtetërore.

“Jemi të bashkuar në marrjen e masave institucionale sipas kushteve të ligjit brazilian”, thanë ata, duke bërë thirrje për paqe dhe qetësi.

Deklarata u nënshkrua nga presidenti Luiz Inacio Lula da Silva, Presidenti në detyrë i Senatit Veneziano Vital do Rego, Kryetari i Dhomës së Ulët, Arthur Lira dhe Kryetarja e Gjykatës së Lartë, Rosa Weber. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Zbulohet një anakonda e re gjigante në xhunglën e Amazonës - tetë metra e gjatë dhe peshon mbi 200 kilogramë

Zbulohet një anakonda e re gjigante në xhunglën e Amazonës - tetë metra e gjatë dhe peshon mbi 200 kilogramë

Botë
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Botë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Evropa
Kalo në kategori