LAJMI I FUNDIT:

Biden ngatërron gjatë fjalimit Angela Merkelin me Helmut Kohl-in, i cili vdiq në 2017

Biden ngatërron gjatë fjalimit Angela Merkelin me Helmut Kohl-in, i cili vdiq në 2017

Presidenti amerikan Joe Bide, teksa rrëfente dje bisedën e vitit 2021, përmendi dy herë kancelarin e ndjerë gjerman Helmut Kohl në vend të ish-kancelares Angela Merkel.

Ishte hera e dytë këtë javë që Biden kujtoi një bisedë me një udhëheqës evropian, i cili ka vite që ka vdekur, transmeton Telegrafi.


Gafat e Bidenit ndodhën në një ngjarje për mbledhjen e fondeve në Nju Jork, teksa ai përshkroi bisedimet me liderët evropianë në takimin e G7 në Britaninë e Madhe.

Takimi u mbajt në vitin 2021, disa muaj pas trazirave në Kapitol, shkruan NBC News.

Biden tha në dy ngjarje se Helmut Kohl, i cili vdiq në 2017, e pyeti se si do të reagonte nëse do të lexonte për njerëzit që sulmuan parlamentin britanik dhe vrasin oficerë “për të ndaluar zgjedhjen e një kryeministri”. Merkel ishte në atë takim në Britaninë e Madhe.

Këto deklarata nuk ishin konfuzioni i parë i Biden me emrat e liderëve evropianë. Të dielën, Biden ngatërroi Francois Mitterrand, ish-presidentin francez që vdiq në vitin 1996, me presidentin aktual francez Emmanuel Macron. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Kali iku nga stalla dhe përfundoi në stacionin hekurudhor të Sydneyt: Priti me mirësjellje trenin pas vijës së verdhë

Kali iku nga stalla dhe përfundoi në stacionin hekurudhor të Sydneyt: Priti me mirësjellje trenin pas vijës së verdhë

Fun
Moment spektakolar: Qindra “pinguinë-foshnjë” që kërcejnë nga një shkëmb akulli 15 metra në Antarktidë për të notuar për herë të parë

Moment spektakolar: Qindra “pinguinë-foshnjë” që kërcejnë nga një shkëmb akulli 15 metra në Antarktidë për të notuar për herë të parë

Interesante
Ilustrimi që ju jep dhembje koke: Janë 12 pika, por është e pamundur t’i shihen të gjitha njëherësh

Ilustrimi që ju jep dhembje koke: Janë 12 pika, por është e pamundur t’i shihen të gjitha njëherësh

Interesante
Kampionati Kombëtar i Mjekrës dhe Mustaqeve thyen rekorde botërore

Kampionati Kombëtar i Mjekrës dhe Mustaqeve thyen rekorde botërore

Interesante
Vetëmbrojtje

Vetëmbrojtje

Kalo në kategori