LAJMI I FUNDIT:

Bibla më e vjetër hebraike në botë, pritet që të shitet për 50 milionë dollarë

Bibla më e vjetër hebraike në botë, pritet që të shitet për 50 milionë dollarë

Bibla më e vjetër hebraike në botë është planifikuar të dalë në ankand në shtëpinë e njohur të ankandeve Sotheby’s në New Jork dhe pritet të arrijë një shifër deri në 50 milionë dollarë.

Reklama

Në fakt, kjo shifër e lartë mund ta bëjë atë dokumentin më të vlefshëm historik të shitur ndonjëherë në ankand.

Përpara shitjes, Bibla, e njohur si “Codex Sassoon”, u ekspozua për publikun në Izrael, raporton Daily Sabah, transmeton Telegrafi.

Libri që daton 1,100 vjet më parë, konsiderohet si Bibla më e vjetër dhe më e plotë hebraike. Aktualisht i mungojnë vetëm 12 faqe.

Bibla pritet të kalojë shifrën e një dorëshkrimi të Leonardo da Vinçit, i blerë nga Bill Gates për 30.8 milionë dollarë në vitin 1994, dhe shifrën e botimit të parë të Kushtetutës së SHBA e blerë nga Ken Griffin për 43.2 milionë dollarë në 2021. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Evropa
Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Serbia
Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Evropa
Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Evropa
Vrau nënën dhe motrën me revole, adoleshenti nga West Virginia dënohet me burgim të përjetshëm – shpërthen në lot kur i kumtohet verdikti

Vrau nënën dhe motrën me revole, adoleshenti nga West Virginia dënohet me burgim të përjetshëm – shpërthen në lot kur i kumtohet verdikti

Amerika
Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Evropa
Kalo në kategori