LAJMI I FUNDIT:

Bekteshi: Mbështetja financiare e BE-së për krizën energjetike prej 80 milionë eurosh do të arrijë në fillim të shkurtit

Bekteshi: Mbështetja financiare e BE-së për krizën energjetike prej 80 milionë eurosh do të arrijë në fillim të shkurtit

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, sot në Bruksel ka zhvilluar një takim dypalësh me Komisioneren Evropiane për Energjetik të Bashkimit Evropian, Kadri Simson, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në takim morën pjesë sekretarja shtetërore në Sekretariatin për Çështje Evropiane, Drita Abdiu-Halili dhe ambasadori i misionit të Maqedonisë në BE, Zulfi Ismaili.

Tema kryesore e takimit ishte mbështetja që Bashkimi Evropian i jep Maqedonisë së Veriut për përballjen me krizën energjetike, si dhe masat e marra nga vendi ynë në fushën e sigurisë së furnizimit me energji, si dhe në rritjen e pavarësisë nga gazi i Rusisë.

Ministri Bekteshi falënderoi Bashkimin Evropian për mbështetjen financiare prej 80 milionë eurosh për përballimin e krizës energjetike, që i është dhënë Maqedonisë së Veriut.

Reklama

Kësti i parë prej 72 milionë eurosh ose 90% e mbështetjes financiare pritet të paguhet jo më vonë se javën e parë të shkurtit dhe siç njofton ministri Bekteshi, këto para janë të destinuara për masat në mbështetje të familjeve dhe konsumatorëve të vegjël për t’u përballur me krizë energjetike.

Reklama

Disa nga masat e parashikuara me këto fonde, siç tha Bekteshi, synojnë subvencionimin e qytetarëve për faturat e energjisë elektrike, mbështetjen e kompanive të vogla dhe të mesme për të ruajtur vazhdimësinë e biznesit, si dhe investimet shtetërore për tranzicionin e energjisë, burimet e rinovueshme të energjisë dhe efikasitetin e energjisë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Lajme
Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Lajme
Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Lajme
Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Lajme
Kurti: Nuk është mirë të thoni

Kurti: Nuk është mirë të thoni "Asociacioni po bëhet"

Lajme
I dëmtuari tregon se Arsiq i tha ‘kape 25-vjeçarin e vrarë dhe tregoju terroristëve tjerë çka ka për t’iu ndodhur’

I dëmtuari tregon se Arsiq i tha ‘kape 25-vjeçarin e vrarë dhe tregoju terroristëve tjerë çka ka për t’iu ndodhur’

Drejtësi
Kalo në kategori